banner15

Net üzerinden el-Kaide operasyonu

El Kaide üyelerini internetteki yazışmaları ele verdi. Ankara, İzmir ve İstanbul'daki operasyonlar çerçevesinde 10 kişi yakalandı.

Net üzerinden el-Kaide operasyonu

El Kaide'ye yönelik bir yılı aşkın süren araştırma ve takibin ardından İstanbul, İzmir ve Ankara'da eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonda, aralarında kendisini 'El Kaide'nin Türkiye Komutanı' olarak tanıtan bir avukatın da bulunduğu 10 kişi yakalandı.

İstihbarat birimleri, bir yıl önce bir dergiye verdiği röportajda kod isim kullanarak kendisini 'El Kaide'nin Türkiye Komutanı' olarak tanıtan kişinin İzmir'de oturan 25 yaşında bir avukat olduğunu belirledi. Zanlıyı sıkı takibe alan ekipler, avukatın terör örgütüyle bağlantısını araştırmaya başladı.

Avukatın, kentte irtibatlı olduğu iki kişinin IBDA-C üyesi olduğu ve İstanbul ve Ankara'da bulunan her iki terör örgütünün üyeleriyle internet üzerinden bağlantı kurdukları belirlendi.

İstihbarat ekipleri, yazışmalarda "bomba yapımında kullanılan malzeme temin edilmesi" yönünde mesajlar saptadı.  Aynı günlerde Papa 16'ncı Benedict'in Türkiye'yi ziyaret edecek olması yüzünden kimliği belirlenen örgüt üyelerine yönelik operasyon başlatıldı.

Papa'nın Türkiye ziyaretinin başladığı gün İzmir, Ankara ve İstanbul'da eş zamanlı olarak yapılan operasyonda aralarında avukatın da bulunduğu 10 kişi yakalandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35