banner39

Netanyahu başbakan oldu, Filistin devleti unutuldu

Başbakan olan Binyamin Netanyahu, iki devletli çözüm fikri konusunda yan çiziyor...

Arşiv 01.04.2009, 15:14 01.04.2009, 18:04
Netanyahu başbakan oldu, Filistin devleti unutuldu


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail meclisi Knesset`teki konuşması öncesinde Araplarla barış için ortak bir zemin bulmaya çalışacağını söyleyen Netanyahu, "Filistin devleti" ibaresini kullanmadı. İsrail Başbakanı, "Biz Filistinlileri yönetmek istemiyoruz, Filistin yönetimine söylemek istediğim tek şey, eğer siz gerçekten barış istiyorsanız, barışı sağlayabiliriz" ifadelerini kullandığı konuşmasında Filistinlilerin kendi kendilerini yöneteceklerini söyledi.

Başbakanlık koltuğuna oturmaya hazırlandığı dönemde kuracağı hükümetin Filistinlilerle barış sağlamaya çalışacağını söyleyen ve "şahin" olarak nitelenen imajını yumuşatmaya çalışan Netanyahu Obama yönetimine de bu yönde sözler vermişti.

Netanyahu'nun 28 bakandan oluşan kabinesi dün meclisten 45'e karşı 69 oyla güven oyu aldı. Hükümeti kurma çalışmalarını tamamlayan Netanyahu, şimdilerde Filistin konusunda yaptığı muğlak açıklamalarla öne çıkıyor. Barış görüşmeleri konusunda da Filistin tarafına bir kez daha "terör" şartı koyan İsrail başbakanının ülkenin neredeyse bütün aşırı sağcı ve radikal partilerini biraraya getirdiği kabinesiyle ne yapabileceği de soru işareti.

Netanyahu`nun son açıklamalarını değerlendiren Filistinli müzakereci Saib Erekat ise, "Sayın Netanyahu'ya şunu söylemek isterim: Filistinlilerin kendi kendilerini yönetmelerinin tek yolu İsrail'in 1967'de başlayan işgale son vermesi ve bağımsız bir Filistin devleti kurulmasıdır" dedi.

Netanyahu'nun bağımsız Filistin devleti kurulmasına karşı çıkmasının, İsrail'i Barack Obama liderliğindeki ABD ve dünyanın geri kalan çoğu ülkesiyle ihtilafa sokacağı ifade ediliyor. Dışişleri bakanlığı görevine aşırı milliyetçi Avigdor Lieberman'ın tayin edilmiş olmasının da aynı şekilde bir tesir uyandıracağı sanılıyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?