Netanyahu BM komisyonunu reddetti

İsrail Başbakanı Netanyahu, BM'nin uluslararası soruşturma komisyonu çağrısını reddetti.

Netanyahu BM komisyonunu reddetti


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, geçen Pazartesi günü Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği, 9 Türkün öldüğü baskınla ilgili uluslararası bir soruşturma komisyonu oluşturulması tavsiyesini reddetti.

Netanyahu, Likud partili bakanlarla yaptığı toplantıda, "BM Genel Sekreterine gerçekleri sorumlu bir şekilde ve tarafsız olarak belirlemek gerektiğini söylediğini" ifade etti ve kendisinin bu konuda şimdi diğer ihtimalleri araştırdığını belirtti.

Binyamin Netanyahu, hafta sonu boyunca ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve BM Genel Sekreteri Ban'ın yanı sıra Yunanistan ve Bulgaristan başbakanlarıyla telefon görüşmeleri yaptığını, bu görüşmelerde, "teröre destek veren radikal Türk örgütü (İHH) üyelerinin tavrı" konusunda sahip oldukları bilgileri aktardığını kaydetti.

Netanyahu, Ban'a "Onları kimin organize ve finanse ettiğini, donanımlarını kimin sağlayıp gemiye bindirdiğini bulmaları gerektiğini söylediğini" bildirdi.

Ynet haber sitesine göre, diğer seçenekler dahil olmak üzere İsrail, 2006 yılı yazında Hizbullah ile giriştiği ve 2. Lübnan Savaşı olarak adlandırılan çatışmadan sonra, hükümet ve ordunun, savaşı nasıl idare ettiğine ilişkin oluşturulan Winograd benzeri bir soruşturma komisyonu oluşturma ihtimalini gözden geçiriyor.


Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2010, 07:33
banner53
YORUM EKLE

banner39