banner39

Netanyahu, Türkiye yüzünden nükleer zirveye katılmıyor

Türkiye'nin İsrail'in nükleer silahlarını gündeme getirme ihtimali rahatsız edince Netanyahu ziyaretini iptal etti.

Arşiv 09.04.2010, 07:42 09.04.2010, 11:40
Netanyahu, Türkiye yüzünden nükleer zirveye katılmıyorDünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, gelecek hafta Washington'a yapmayı planladığı ziyareti iptal etti. Netanyahu, Washington'da yapılacak olan uluslararası nükleer güvenlik zirvesine katılacaktı. Kaynaklar, Netanyahu'nun, Türkiye ve Mısır'ın zirvede İsrail'in nükleer silahları konusunu gündeme getirecekleri bilgisi üzerine zirveye katılmaktan vazgeçtiği belirtiliyor.

İsrail nükleer silahı olup olmadığını şimdiye kadar ne doğrulamış ne de yalanlamış durumda ve Nükleer Silahsızlanma Anlaşması'na taraf ülkeler arasında bulunmuyor. Öte yandan tüm dünya İsrail'de nükleer silahlar olduğunu biliyor.

İsrail’in iki nükleer reaktörü bulunuyor. Dimona’daki santralin İsrail’in nükleer silahlarını yaptığı tesis olduğuna inanılıyor.

İsrailli bir yetkili, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, "Başbakan Netanyahu, Türkiye ve Mısır'ın da aralarında bulunduğu bazı ülkelerin, İsrail'in Nükleer Silahsızlanma Anlaşması'nı imzalaması çağrısında bulunmayı planladıklarını öğrenmesinin ardından, önümüzdeki hafta yapılacak olan nükleer güvenlik zirvesine katılmak üzere yapacağı Washington gezisini iptal etmeye karar verdi" dedi.

İsrail radyosu, zirvede, İsrail'i Netanyahu'nun yerine İstihbarat ve Atom Enerjisi Bakanı Dan Merridor temsil edeceğini duyurdu.

Washington'da Pazartesi günü başlayacak ve iki gün sürecek olan nükleer güvenlik zirvesine 40'tan fazla ülke katılacak.

Zirveye katılacağı açıklanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, nükleer silah programından dolayı İsrail’e sert eleştiriler yöneltmişti. Zirveye katılacak olan Erdoğan, özellikle İran'a yönelik askeri müdahale talebini gündeme getiren batılı ülkelere sık sık İsrail'de bulunan nükleer silahları hatırlatıyor.

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?