banner39

Nevruz ateşi Yüksekova'da yakıldı-FOTO

BDP Milletvekilleri, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde geniş katılımın olduğu alanda Nevruz ateşi yaktı.

Arşiv 17.03.2010, 15:52 17.03.2010, 16:06
Nevruz ateşi Yüksekova'da yakıldı-FOTO

 

Dünya Bülteni /Haber Merkezi 

Nevruz ateşi Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde BDP lideri Selahattin Demirtaş ve BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak tarafından yakıldı.

Yaklaşık 40 bin kişinin katıldığı kutlamalar sırasında Abdullah Öcalan posterleri ve PKK flamaları da açıldı. Nevruz, alanda Kürtçe şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla kutlandı. Etrafı tel örgülerle çevrili alandaki kutlamalara, siyasi yasaklı, kapatılan DTP eski Genel Başkanı Ahmet Türk, kapatılan DTP eski Milletvekili siyasi yasaklı Aysel Tuğluk ile BDP milletvekilleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Belediye Başkanları da katıldı.

333.jpeg

Alan dolduğu için çok sayıda kişi binaların çatılarına çıkarak etkinlikleri izledi. Kutlamalar sırasında zaman zaman Öcalan'ın posterleri ve PKK flamaları açılırken, Öcalan ve terör örgütü lehine de sloganlar atıldı. Platformun önüne ise 'Gün Geçliğin Zafer Ruhuyla Önder Apo'yu Özgürleştirme Günüdür' yazılı büyük pankart ile 2 PKK'lının fotoğrafları asıldı.

Nevruz'un kutlandığı alanın çevresindeki binalara da 'Silahla, savaşla değil, diyalogla barışı geliştirelim', 'Ya gerçek demokrasi, ya hiç', 'Kürt kadının namusu, özgürlüğü önderliğidir', 'Nevruz serhıldane (başkaldırıdır)' yazılı Türkçe ve Kürtçe afişlerin asıldığı görüldü.

DEMİRTAŞ: HALKIMIZ ÇÖZÜME HAZIRDIR

Etkinlikte konuşan BDP Genel Başkanı Demirtaş, 2010 Nevruzunu, "Demokratik Çözüm ve Özgürlük Nevruzu" olarak ilan ettiklerini belirterek, "Herkes bilmeli ve şunu anlamalı ki, Kürt halkı, bu yılı çözüm Nevruzu, çözüm yılı ilan etmişse bu halka, bu iradeye güvenerek ilan etmiştir. Biz halkımızın bu onurlu duruşunu, baskılara karşı direnişini, çözüm yaratmak adına 2010 yılında zaferle taçlandırmak istiyoruz. Eğer ki birileri artık bu halkın boyun eğmeyeceğini görebilmiş ve inanmışsa, biz diyoruz ki, halkımız siyasi iradesiyle, seçilmişleriyle çözüme hazırdır" dedi.

file55.jpeg

BAYDEMİR KÜRTÇE KONUŞMA YAPTI

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir konuşmasını Kürtçe olarak yaptı. Baydemir, Diyarbakır'dan binlerce selam getirdiğini, bu Nevruz'un barış ve özgürlüğün müjdecisi olmasını dilediklerini söyledi.

Baydemir, "Ortadoğu'da çok sayıda diktatörler gelip gitti. Ama mazlum halklar dimdik ayaktadır. Geliştirdiğimiz bir sistem ile 10 yıldır kendi kendimizi yönetiyoruz. Hem belediye başkanları, hem de parlamenterler sizin hizmetkarlarınızdır. Ortadoğu'da Kürtlerin ittifakı, bütün halklara demokrasiyi, barışı ve özgürlüğü getirecektir. Binlerce Kürt siyasetcisi ve genci zindanlardadır. Bu arkadaşlarımız özgür kalıncaya kadar, özgürlük bize haramdır. Ya tam özgürlük, ya da hepimizi zindana atın. Kürtlerin yeri zindan değildir. Bu Nevruz'un zindanların kapısını açan bir Nevruz olmasını istiyoruz. 2010 yılı Nevruzu barışın müjdecisi olsun" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?