banner39

Nevruz tüm Türkiye'de kutlanıyor

Devletin resmi makamları Nevruz kutlamalarına hazırlanırken, başta Diyarbakır olmak üzere tüm yurtta kutlamalar başladı.

Arşiv 21.03.2008, 11:20 21.03.2008, 14:13
Nevruz tüm Türkiye'de kutlanıyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin dört bir yanında Nevruz bayramı ile ilgili hazırlıklar tamamlanırken bütün gözler Diyarbakır'a çevrildi. Daha önceki yıllarda Diyarbakır'daki kutlamaların bazı gruplar tarafından provoke edilmesinin ardınan emniyet ve DTP'liler bu yıl daha dikkatli davranıyor. Provokasyona karşı güvenlik güçlerinin yanı sıra DTP'liler de önlem aldılar.

KUTLAMALAR 3 GÜNE YAYILDI

DTP, Nevruz mitinglerini 3 güne yaydı. Ağrı, Mardin ve Erzurum Tekman'daki mitinglerden sonra, en büyük mitingin Diyarbakır'da yapılması planlanıyor. Diyarbakır mitingi için DTP Nevruz Komitesi Başkanı Yücel Genç, "2008 Nevruz'unda, Diyarbakır kalesinin yıkılması bir yana surlarından bile geçilemeyeceğini görecekler" dedi.

DİYARBAKIR'DA BÜYÜK MİTİNG

Diyarbakır mitingi için Valilik organizasyonuyla geniş güvenlik önlemleri alınırken, DTP de mitingde olası provokasyona karşı 2 bin partili görevlendirdi.

Nevruz Diyarbakır'da 8 yıldır, Elazığ karayolu üzerindeki fuar alanında kutlanıyordu. DTP bu yıl, kutlamaları, kent merkezine daha yakın olan Hamravat Evleri mevkiine çekti. 145 bin metrekarelik alana sahne, basın için platformlar, seyyar tuvaletler ve ilk yardım çadırları kuruldu.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, geçmiş Nevruz deneyimlerini anlatarak, halkı uyardı: "Geniş bir halk kitlesinin içerisinde bile ufak bir grup çıkıyor, o grubu ajite edebiliyor, onlara fırsat vermeyecekler. Halk vermeyecek, tertip edenler vermeyecek. Küçük grupların Diyarbakır'ın veya bölgenin imajını bozmasına bu fırsatı tanımayacaklar, bizim istediğimiz budur. Burada sadece güvenlik güçlerimizin değil tertip edenlerin, mitinge katılanların, bayramı kutlayanların, hepsinin bu işte sorumluluğu vardır. bu sorumluluk Diyarbakır'a karşı, bölgeye karşı bir sorumluluktur. Bayramı da bayram gibi kutmanın sorumluluğudur."

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?