Nevşehir'de Öğrenciler sigaraya karşı yürüdü

Nevşehir'de öğrenciler, "Dünya Sigarasız Haftası nedeniyle" bir yürüyüş yaptı.

Nevşehir'de Öğrenciler sigaraya karşı yürüdü


Dünya Sigarasız Haftası nedeniyle düzenlenen yürüyüşe katılanlar pankartlar ve sloganlarla sigara içenleri bırakmaya davet etti.
 
Nevşehir Cumhuriyet İlköğretim Okulu ve Sağlık İl Müdürlüğü'nce bu yıl sekizincisi düzenlenen yürüyüş için Borsa Kavşağı'nda toplanan 500 civarındaki öğrenci, öğretmen, sağlık çalışanları ve vatandaşlardan oluşan grup, Atatürk Bulvarı boyunca yürüdü.

Yürüyüş boyunca sigara aleyhine sloganlar atan, taşıdıkları pankartlarla sigaranın olumsuz etkilerini anlatan öğrencilerin hakim olduğu kalabalık yolda sigara içenleri de uyardı. Ellerinde 'sigarayı dışla, hayata yeniden başla', 'sevginin boşluğunu sigara ile doldurmayın', 'haydi el ele sigarasız günlere' pankartları taşıdı ve 'sigarasız bir dünya için el ele' sloganları attı.

Yürüyüşün son durağı olan Nevşehir Valiliği önünde düzenlenen törende konuşan Sağlık İl Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şube Müdür Vekili Dr. Sercan Coşğun, sigaranın zararlarının anlatılamayacak kadar zor olduğunu söyledi.

Sigara kullanımının halk sağlığı açısından ciddi sonuçları olan küresel bir sorun olduğuna dikkatleri çeken Coşğun, sigara tüketiminin ve sigara dumanına maruz kalmanın; ölümlere neden olduğunu söyledi. Coşğun, günümüzde başlıca tetikleyicisi sigara kullanımı olan kanserden ölen kişi sayısının yılda 7 milyon, yeni vaka sayısının ise 11 milyon olduğunu, 25 milyon insanın ise kanserle yaşamakta olduğu bilgisini verdi.
 
Kaynak: CİHAN
 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2010, 21:56
banner53
YORUM EKLE

banner39