banner15

New York Times: ABD Direnişçilerle Görüşüyor

New York Times’ın, Batılı diplomat ve Iraklı yerel liderlere dayandırdığı haberinde, ABD’li yetkililerin Iraklı direnişçilerle görüşmelerde bulunduğunu yazdı. Görüşmelerin amacının yerel direniş gruplarını siyasi süreç içine çekmek olduğu belirtildi.

New York Times: ABD Direnişçilerle Görüşüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

New York Times, bir Batılı diplomat, Iraklı bir siyasi lider ve bir direnişçi liderine dayanarak verdiği haberde, görüşmelerin yerel liderleri siyasi süreç içine çekme amacı taşıdığını yazdı. Times, direnişçiler, ABD ve Irak yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, Iraklı gruplarla el-Kaide arasında, Sünni üçgeninin bulunduğu şehirlerde çatışmalar başladığının ve çatışmaların son aylarda yoğunlaştığının öğrenildiğini belirtti. ABD'li yetkililerin, yerli direnişçilerle el-Kaide gibi radikal gruplar arasındaki görüş ayrılıklarından yararlanmak için, yerli Iraklı direnişçi liderlerle görüşmeler yaptıkları iddia edildi.

Batılı bir diplomat, Amerikalıların direnişçilerle yüz yüze görüşmeler başlattıklarını, direnişçi liderleriyle de aracılar vasıtasıyla temas kurduklarını söyledi. Diplomat, görüşmelerin Irak'ın içinde ve dışında devam ettiğini, ve sonbahardaki referandum döneminde başladığını bildirdi.

Amerikalı yetkililer daha önce de direnişçilerle temas kurmuşlardı ancak Batılı diplomat, bu son görüşmelerin çok daha önemli olduğunu söyledi. Batılı diplomat, Amerikalıların hangi gruplarla görüştüğü konusunda bilgi vermedi ancak Times, görüşmelerde muhtemelen Irak İslam Ordusu ve Muhammed'in Ordusu gibi grupların yer aldığını yazdı.

Irak İslam Partisi'nin lideri Tarık el Haşimi de, direnişçilerle düzenli olarak görüştüğünü hatırlatarak, görüşmelerde pek fazla gelişme sağlandığını düşünmediğini söyledi. Direnişçiler de Times'a yaptıkları açıklamada, Iraklılar arasında el-Kaide'ye karşı nefret olduğunu belirttiler. Yusufiye'deki direnişçi liderlerinden Ebu Amin, Amerikalıların el-Kaide'ye karşı yardım almakla ilgilendiklerini kaydederek, yerel direnişçilere, ''El-Kaide'ye saldırmamızda bize yardım eder misiniz? El-Kaide'yi Irak'tan söküp atabilir misiniz?'' gibi sorular sorduklarını anlattı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48