banner39

New York Times: NATO sekreteri artık gizli seçilemez

New York Times, genel sekreterini arayan NATO`nun kapalı kapılar ardında seçim yapmamasını istedi.

Arşiv 02.04.2009, 16:19 02.04.2009, 17:04
New York Times: NATO sekreteri artık gizli seçilemez

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika`nın etkili gazetelerinden New York Times`da Judy Dempsey imzasıyla yayımlanan yorumda, 1949'da kurulan ittifakta güvenlik ve dayanışma konusundaki fikir ayrılıklarının arttığı, özellikle Afganistan`daki savaşa aktif olarak katılan Kanada, Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerde dayanışmanın sorgulandığı kaydedildi.

Askeri operasyonlarda verilen kayıpların bu ülkelerin kamuoyunda ciddi sıkıntılar ve tartışmalar yarattığına dikkat çekilen haberde, NATO`nun Rus tepkisini gözardı ederek genişleme sürecine girmesinin de Doğu Avrupa ülkeleri arasında gerginliğe neden olduğu kaydedildi.

"Çoğu Doğu Avrupa ülkesi NATO'nun çok uzaklara, Afganistan'a gitmesinden rahatsız çünkü Avrupa'da bitmemiş işlerin olduğu görüşündeler. Polonya ve kimi Orta Avrupa ülkesi ise hâlen Rusya'dan korkuyor. Bu yüzden Ukrayna ve Gürcistan'ın başvurularını kabul ederek NATO'nun doğuya doğru genişlemesini istiyorlar" ifadelerinin kullandığı analizde, Kremlin'in NATO genişlemesinden duyduğu rahatsızlığı vurgulandı.

Yeni genel sekreter seçimlerinin artık sadece hükümetleri ilgilendiren bir konu olmaktan çıktığı öne sürülen yorumda, "Ne zaman dünyanın bir ucuna onbinlerce asker göndermek söz konusu olsa kamuoyunun görüşü hayati önem taşır. Bir sonraki NATO genel ekreterinin nasıl seçileceği bu yüzden fark eder. Kapalı kapılar ardında seçilecek olan kişi ittifakın görevlerine destek bulmakta güçlük çekebilir" görüşlerine yer verildi.

"İttifakın 26 üyesi Afganistan'daki savaşa asker gönderme konusunda istekli oluşlarını kanıtlarken pek azı kamuoyuna askerlerinin neden Afganistanda olduklarını açıkladı" ifadeleri kullanılan analizde görev süresi dolmak üzere olan NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer`in yerine geçmesi düşünülen Danimarkalı Anders Fogh Rasmussen'e Türkiye`nin itirazlarına da yer verildi.

Rasmussen`in zirveye günler kala yarışı kazanıp kazanamayacağının net olmadığı hatırlatılan analizde, Türkiye`nin itirazı "bir fırsatın kaçırılması" olarak nitelendi. Yazıda şu görüşlere yer verildi:

"NATO'nun önde gelen üyelerinden Türkiye Rasmussen'in adaylığına karşı çıkıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Müslüman ülkelerin kendisinden, 2006 yılında söz konusu ülkelerde ayaklanmalara sebep olan bir Danimarka gazetesinde yayımlanmış Hz. Muhammed karikatürleri için özür dilemeyi reddeden Rasmussen'in atamasına engel olmasını istediklerini söyledi. Roma'daki NATO Kolej'inde araştırma direktörü olan Karl-Heinz Kamp, "Erdoğan'ın Rasmussen'in atamasına ülkesinin iç meseleleri nedeniyle karşı çıkıp çıkmadığı net değil." dedi. Türkiye'nin kamuoyu itirazları NATO mutabakatını boşa çıkardı. Ancak Rasmussen'in geçmişine ve nasıl bir genel sekreterlik yapacağına odaklanırsak,Türkler geleceğe ilişkin büyük bir fırsatı kaçırdılar."

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?