banner39

New York Times'te Deprem

New York Times, Irak'ın olmayan silahlarıyla ilgili haberlerle savaşın taşlarını döşeyen Miller yüzünden karıştı. Miller kovulmak üzere. Yayın yönetmeninin istifası isteniyor. Beyaz Saray'ın etekleri tutuştu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
New York Times'te Deprem

ABD'nin 'saygın gazetesi' New York Times (NYT), Beyaz Saray'ın Irak'ta olmayan kitle imha silahlarıyla ilgili yanlış bilgilendirme ve bir CIA ajanını kimliğini basına sızdırma kampanyasına alet olan muhabiri Judith Miller'ın haberlerine çarşaf çarşaf yer ayırmanın bedelini geç ve güç de olsa ödüyor. Genel Yayın Yönetmeni Bill Keller'ın çalışanlara Miller'ın kendilerini yanlış yönlendirdiğine dair e-posta yollamasının ardından, meslektaşları hem Miller'ın kovulması için harekete geçti hem de gazete yönetiminin niye bugüne değin Miller'a göz yumduğunu sorgulamaya başladı.
     
'Kitle imha kadını'

     
NYT'nin en çok okunan köşe yazarı Maureen Dowd, 'kitle imha kadını' dediği Miller için "Amok koşucusu lakabını çoktan hak etti. Hem gazeteye hem de okurların güvenine büyük zarar verdi. Sayesinde NYT, Bush yönetiminin sözcüsü oldu. Gazete yönetimi de Miller'ın dizginlenmesine şiddetle ihtiyaç varken serbestçe at koşturmasına izin verdi" diye yazdı. Ombudsman Byron Calame, gazete yönetimini 'etik sorunlara' yol açmakla suçlayarak, "Hem Miller'ın hem de redaksiyonun gazetecilik uygulamaları korktuğumdan da hatalı çıktı. Sorumlu redaktörler, savaş öncesi hataları düzeltmeye çekindi. Üstelik Miller'a hürmet gösterdiler. Miller, artık gazeteye dönemez" dedi. Şimdi Yayın Yönetmeni ile Yayımcı Arthur Sulzberger'in kellesi isteniyor. NYT'de, iki yıl önce Jayson Blair'in uydurma haberleri yüzünden editör Howell Raines istifa etmişti.
     
Beyaz Saray kaygılı
     
Beyaz Saray'ın da etekleri tutuştu. Irak'ın silahlarıyla ilgili istihbaratın kasten abartıldığını yazan eski ABD Büyükelçisi Joseph Wilson'ın eşi Valerie Plame'nin CIA ajanı olduğunun sızdırılmasıyle ilgili soruşturmada son noktaya gelindi. Dürüstlüğüyle tanınan başsavcı Patrick Fitzgerald'ın ABD Başkanı George W. Bush'un baş siyasi danışmanı Karl Rove ile Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin yardımcısı Lewis Libby'yi resmen suçlaması bekleniyor. Libby'nin bilgi sızdırdığı gazetecilerden biri de Miller'dı. Fitzgerald'ın, Rove ile Libby'ye görevi bıraktıracak ağırlıkta suçlama getirip getirmeyeceği merak konusu. 

     
Miller'ın kırdığı cevizler
     
Yazdığı yalan haberler Çelebi'ye dayanıyordu: NYT, 11 Eylül'den Irak işgaline uzanan süreçte, Ortadoğu büro şefi olan ve 2002'de Pulitzer Ödülü kazanan Judith Miller'ın, Irak'ın olmayan kitle imha silahlarıyla ilgili bir dizi yazısına yer verdi. Pentagon'un gözdesi Iraklı Ahmed Çelebi'den alınan bilgilere dayanan haberlerden en hatırda kalanı, 7 Eylül 2002 tarihlisiydi: "Uranyum zenginleştirilmesinde kullanılan metal tüpler Irak'a doğru yola çıktı.
     
Irak, tüm dünyada atom bombası yapmakta kullanılan nükleer malzemelerin peşine düştü. Saddam'ın nükleer hırsını kimyasal ve biyolojik silahlarla destekleme inadı, ABD ile Irak'ı savaşın eşiğine getirdi." Bush yönetimini yetkilileri hemen bu haberi savaş için gerekçe olarak gösterdi.
     

TV'de 'Irak'ın kitle imha silahı var" dedi: Miller, 21 Nisan 2003'te televizyona çıkarak Irak'ta kitle imha silahları bulunduğunu söyledi.
     
NYT özür diledi ama..: Ancak ABD yönetiminin Çelebi'yi İran ajanı ilan edip tutuklamaya kalkması sonrası 26 Mayıs 2004'te NYT, Çelebi'ye dayanarak haber yaptıkları için özür dileyen bir başyazı yayımladı. Başyazıda, muhabir adı anılmadı, ama hatalı olduğu belirtilen 12 haberden 10'u Miller'ındı.
     

Arafat bilgisi de sıfır: 7 Mayıs 2004'te "Irak'ta kesinlikle haklı çıktım" diye makale yazan Miller'ın 11 Kasım 2004'te Arafat'la ilgili vefat yazısı da, tarihsel hatalarıyla en azından uzmanları şaşırttı.
Hapis yatınca 'kahraman' sanıldı: 6 Temmuz 2003'te NYT'de Bush yönetiminin Irak'ın kitle imha silahlarıyla ilgili istihbaratı savaşa gerekçe yapmak için abarttığını yazan eski ABD Büyükelçisi Joseph Wilson'ın eşi Valeri Plame'nin CIA ajanı olduğunu ilk yazan 8 Temmuz 2003'te Robert Novak oldu. CIA ajanının kimliğinin deşifre edilmesi suçuyla ilgili federal soruşturmada Beyaz Saray'ın bu bilgiyi pek çok gazeteciye sızdırdığı anlaşıldı. Bunlardan biri olduğu ortaya çıkan Miller, haber kaynağını açıklamayınca, 18 ay hapis cezası aldı. Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin yardımcısı Lewis Libby, kaynağı olduğunu açıklamasına izin verince hapisten kurtulan Miller'ın ifadesinden, Libby'yle üç kez görüştüğü anlaşıldı. Miller, bundan iki editörünü haberdar ettiğini söylese de editörler yalanladı.
     
Kitap yazma peşinde: ABD medyasına göre, Miller, Plame olayını kitaplaştırmak için 1 milyon dolarlık anlaşma yaptı.
     

 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?