New York'ta bomba yüklü araç paniği

Yaklaşık son 10 yılını 'teröre karşı önlem' almakla ve savaşmakla geçiren ABD'nin Times Meydanı'nda bomba yüklü araç...

New York'ta bomba yüklü araç paniği


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin New York kenti, geceyi terör alarmıyla geçirdi. Ünlü Times Meydanı'nda bulunan bomba yüklü araç paniğe yol açtı. Aracın etkisiz hale getirildiği belirtiliyor. 

Yerel saatle 18.30'da park halindeki siyah bir cipten duman çıktığı fark edildi.

Araçta yapılan aramada propan tankları, barut benzin ve zaman ayarı bulundu.Aracın bomba yüklü olduğunun anlaşılması üzerine çevredeki binalar tahliye edildi.

Binlerce turistin bulunduğu Times Meydanı'ndaki çok sayıdaki cadde de boşaltıldı.

New York Belediye Başkanı Micheal Bloomberg, araçtaki düzeneğin amatörce hazırlanmış olduğunu, ancak erken fark edilememesi halinde bomba yüklü araçla yapılacak saldırının ölümcül sonuçları olabileceğini söyledi ve "New York belki de çok kanlı bir olayı atlattı" dedi.

Polis komiseri Raymond Kelly de araçta propan gazı doldurulmuş 3 adet tüp, havai fişekler, 2 adet 19'ar litrelik dolu benzin bidonu, pilleri olan 2 saat, elektrik devresi ve başka parçalar bulunduğunu söyledi.

Kelly, SUV tipi Nissan Pathfinder modeli araçta, silah kutusunu andıran siyah bir metal kutu bulunduğunu belirtti.

Civardaki güvenlik kamera kayıtlarının incelenmesi sürüyor. Olayla ilgili henüz bir tanık ya da şüpheli yok.

Pakistan Talibanı mı?

New York'un Times meydanında ele geçirilen ve terör eylemi girişimi olduğundan kuşkulanılan patlayıcı yüklü araç ile ilgili sorumluluğu, "Pakistan Talibanının üstlendiği" ileri sürüldü.

Reuters'ın haberine göre, bir internet sitesinde yayımlanan bir açıklamada, iki arkadaşlarının öldürülmesinin intikamını almak amacıyla bu eylem girişiminin yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Pakistan Talibanı, iki lider, El Bağdadi ve El Mahacer ve Müslüman şehitlerin intikamını amaçlayan New York saldırısının sorumluluğunu üstlenir" denildi.

New York polisi ise Times meydanında ele geçirilen patlayıcı yüklü aracın ardında Taliban'ın bulunduğunu gösteren herhangi bir kanıt olmadığını açıkladı.

Polis komiseri Ray Kelly, terör eylemi girişimi olduğundan kuşkulanılan patlayıcı yüklü araç ile ilgili sorumluluğu "Pakistan Talibanının üstlendiğinin" ileri sürülmesinden sonra yaptığı açıklamada, bunun doğruluğunu kanıtlayan her hangi bir delil olmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 07:28
banner53
YORUM EKLE

banner39