banner39

New York'ta Yahudi- Zenci savaşı kapıda

ABD'nin New York kentinde Yahudiler ile siyahlar arasındaki gerilim giderek tırmanıyor.

Arşiv 23.05.2008, 17:55 23.05.2008, 18:42
New York'ta Yahudi- Zenci savaşı kapıda

New York polisi, Yahudilerin Hasidikler adı verilen radikal kesimiyle siyah nüfusun yan yana yaşadığı Brooklyn semtindeki Crown Heights bölgesinde geniş çaplı önlemler aldı. İki toplum arasında, ucu 1991 yılına kadar giden ve son günlerde yeniden alevlenen bir çekişme bulunuyor.

CBS televizyonun haberine göre iki toplumun liderleri biraraya gelerek, taraflara sükunet çağrısında bulunduğu ancak bu çağrıların şimdilik sonuç vermediği belirtiliyor.

Bölgede 1991'de 7 yaşındaki bir çocuğun Yahudi bir şoförün kullandığı aracın çarpması sonucu ölmesi, iki toplum arasında gerilime yol açmıştı. Olayın ardından geniş çapta şiddet olayları yaşanmış, evler ateşe verilmişti.

O tarihten bu yana taraflar arasında sataşma ve yer yer şiddet olaylarının devam ettiği, hemen her gün yeni bir gerlim yaşandığı belirtiliyor. Geçen ay Andrew Charles adlı siyahın bir Yahudi tarafından dövülmesi üzerine artan gerilim, geçen hafta iki siyah genç tarafından soyulan Yahudi Alon Sherman'ın çenesinin kırılmasıyla doruğa çıktı. Polis, zanlıların bugün gözaltına alındığı açıkladı.

Bölgenin siyah sakinlerinden biri, olaydan üzüntyü duyduğunu ancak Yahudilerin karşılık vermesi halinde sert şekilde mukabele edecekleri uyarısında bulundu.

New York emniyet teşkilatı ise bölgede çok sayıda polisin görevlendirilmesinin, caydırıcı bir etki yapacağını umuyor.

Kaynak: Star

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?