New York'taki camiye onay çıktı

New York'ta 11 Eylül'de yıkılan İkiz Kuleler yakınında inşa edilecek camiye yerel idare kurulu onay verdi.

New York'taki camiye onay çıktı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde 11 Eylül saldırılarında yıkılan ikiz kulelerin yakınında cami ile kültür merkezi inşa edilmesini onaylandı.

New York’taki bir yerel idare kurulunda görüşülen plan 29’a karşı 1 oy ile kabul edilirken 10 da çekimser oy çıktı.

Cordoba İnitiative (CI) adlı Müslüman grubun New York Belediyesi’ne teklif ettiği aşevi ve tiyatroyu da içeren, yaklaşık 100 milyon dolara mal olacak İslam kültürü merkezinin, Manhatan’da yıkılan kulelerin iki blok ötesindeki eski bir tekstil fabrikasının yerine inşa edilmesi düşünülüyor.

Saldırı sırasında kulelerden sadece 200 metre uzaklıkta olan bir bina da üzerine düşen enkaz parçaları nedeniyle büyük hasar görmüş, ’Kurtuba Girişimi (Cordoba Initiative)’ adlı dernek bu binayı satın alarak yerine 13 katlı bir cami ve İslami kültür merkezi yapmak için girişmelere başlamıştı.

Ancak bu proje sağcı ve İslam düşmanı bazı Amerikalıları ayağa kaldırdı. 11 Eylül saldırısının yapıldığı yerin yakınına cami inşa edilmesinin “açık bir güç gösterisi” olarak niteleyen gruplar, projenini gündemem geldiği günden bu yana belediyenin inşaatı durdurması için çaba gösteriyor.

newyorkislamkulturmerkezi.jpg

Destek verenler, cami inşasının dinlerarası diyaloğu güçlendireceğini söylerken, karşıtlar, 11 Eylül saldırılarını düzenleyenler için bir anıt olacağını iddia ediyor.

"ÖZEL MÜLK"

New York Belediyesi "Bölge özel mülktür. Bu araziye inşa edilebilecekler arasında ibadethane de var. 100 milyon dolarlık bir maliyetle cami yapılacağı konusunda belgeler bize gönderildi. Camiyi yapacak olan Kurtuba Girişimi'nin kurucularından Faysal Abdulrauf da, inşaat için başvuruyu yaptı ve izni aldı. Bu ibadethane iki din arasındaki bağı kuvvetlendirecek" açıklamasını yaparak, bu talepleri reddetti.

Ancak “Amerika’nın İslamlaşmasını Durdurun” adlı hareketin lideri Pamela Gellar, camiyi engellemek için ellerinden ne gelirse yapacakları söyledi. Hareket önümüzdeki hafta camiye karşı büyük bir gösteri yapacaklarını da açıkladı.

"KAPIMIZ HERKESE AÇIK"

İçinde 2 bin kişilik caminin yanısıra 500 kişilik bir tiyatro salonu, yüzme havuzu ve basketbol sahası da yer alacak olan İslami kültür merkezinin yapımındaki en önemli sorun maliyetin nasıl karışlanacağı. ’Kurtuba Girişimi’, yapım masrafları 100-150 milyon dolar olarak hesaplanan binanın inşası için bağış toplamaya başladı.

Kurtuba Girişimi’nin kurucularından İmam Faysal Abdulrauf, kapısı herkese açık olacak caminin 11 Eylül’den sonra Müslümanlar’la ilgili olumsuz algıyı değiştireceğini savundu. Gelen tepkilerin yersiz olduğunu söyleyen Abdulrauf, "Bizim amacımız 11 Eylül’ün yaralarını sarmak. Bütün dinlerin birarada yaşayabileceğini göstermek istiyoruz. Bu sayede aşırılılıklardan kurtulabiliriz. Biz terörü 11 Eylül saldırılarından önce de lanetledik. Şimdi de lanetliyoruz. Bizim sesimiz ılımlı bir ses. Ancak bizi duymamakta ısrar ediyorlar" dedi.

Merkezin inşaatına 11 Eylül saldırılarının 10. yıldönümü olan, 11 Eylül 2011'de başlanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2010, 15:01
banner53
YORUM EKLE

banner39