banner39

News Week'in Pakistan raporu gerdi

News Week dergisinin Pervez Müşerref hakkındaki raporu, Pakistan tarafından sert bir şekilde reddedildi.

Arşiv 25.03.2008, 14:18 25.03.2008, 15:42
News Week'in Pakistan raporu gerdi

 

Mahmut Osmanoğlu / Dünya Bülteni


Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in ABD kuvvetlerine, Pakistan'ın bazı kabile bölgelerine müdahale etmeleri için izin verdiği öne sürüldü.

News Week dergisinde yer alan iddiaya göre Pervez Müşerref ABD ordusuna bazı kabile bölgelerine müdahale etmeleri için izin verdi. Ancak Pakistan devlet başkanlığı iddiayı sert bir şekilde reddetti.

Pakistan Devlet Başkanlığı sözcüsü Raşit Kureyşi News Week dergisinin Pervez Müşerref'in Amerika'ya kabile bölgelerine askeri müdahale izni verdiğine dair haberini sert bir şekilde reddetti.

MÜŞERREF İZİN VERMEDİ

Sözcü Kureyşi, konu ile ilgili yaptığı açıklamada News Week dergisinin haberini asılsız olarak değerlendirdi ve Müşerref'in Amerika'ya böyle bir izin vermediğini ifade etti.

Pakistan devlet başkanlığı sözcüsü Başkan Pervez Müşerref'in hem ABD yönetimi ve hem de Amerika halkına Pakistan sınırları içerisinde El Kaide unsurlarına karşı her tür operasyonu Pakistan ordusunun yapacağını açıkça bildirmiş olduğunu söyledi.

Kureyşi, Pakistan sınırının diğer tarafında ABD ve NATO güçleri tarafından yapılan bazı operasyonlarda Pakistan sınırı içerisine düşen füzelerle ilgili Pakistan makamlarının düzenli bir şekilde ABD yi protesto ettiklerini, Amerikan askerlerinin sınırı geçerek Pakistan topraklarında operasyon yapmadıklarını, zaten Pakistan'ın da herhangi bir yabancı askeri güce böyle bir müsamaha gösteremeyeceğini açıkladı.

NEWS WEEK'İN İDDİASI

News Week dergisi son sayısında Amerikalı yetkililer ve Pakistan'daki kaynaklara dayanarak bir rapor yayınlamış ve bu raporda Pervez Müşerref'in Pakistan'ı kabile bölgelerinde Elkaide hedeflerini vurması için insansız uçakların uçmasına müsaade ettiğini iddia etmişti.

Raporda Amerika'nın bu izni aldıktan sonra, yeni kurulacak hükümetin bu tür operasyonlara karşı tepki vermesi ihtimali ile zaman zaman kabile bölgelerinde operasyon yaptığı da belirtiliyor.

ABD'NİN İNSANSIZ UÇAKLAR BÖLGEDE

Ayrıca, raporda, Ocak 2008'den bu yana insansız Amerikan uçaklarının kabile bölgesinde silahlı gruplara ait olduğu iddia edilen üç yeri vurduğu, 16 Mart'ta Güney Veziristan'da bir köye yapılan saldırıda 20'ye yakın kişinin öldüğü belirtiliyor.

Bu sene başlarında Amerika'dan istihbarat ve ordudan üst düzey yetkililerin Pakistan'a geldiği ve bu konuyu Pakistanlı yetkililerle görüştükleri de rapor içinde yer aldı.

SALDIRILARIN ARTMASININ NEDENİ

Yine rapora göre, isim verilmemesi kaydıyla konuşan Amerikalı ve Pakistanlı yetkililer bu hassas konu ile ilgili verdikleri bilgide, Pakistan'da şu günlerde yaşanmakta olan intihar saldırısı dalgasının bir boyutunun da Amerikalı üst düzey yetkililer ile Pakistanlı üst düzey yetkililer arasında gerçekleştirilen ve Amerika'ya kabile bölgelerinde yapacağı operasyonlarda her tür yetkiyi veren mutabakat olduğunu ifşa ettiler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?