banner39

Newsweek başörtüsünü kapak yaptı

Newsweek, başörtüsü tartışmasını tahlil etti: Bayraktan sonra en tesirli 'birleştirici' bez.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Newsweek başörtüsünü kapak yaptı

ABD'de yayınlanan haftalık Newsweek dergisi, uluslararası baskısında başörtüsü ve peçe tartışmalarını kapak konusu yaptı. Dergi "Bayrak dışında tarihte başörtüsü kadar hiçbir parça bezin, özgürleştirmek ve ezmek, birleştirmek ve bölmek gibi büyük gücü olmamıştı" ifadesini kullandı.

Newsweek, "Net görmek" başlıklı Carla Power ve Rebecca Hall imzalı yazısında insanlık tarihinde bayrak dışında hiçbir parça bezin, başörtüsü kadar "özgürleştirmek ve ezmek", "birleştirmek ve bölmek" gibi büyük gücünün olmadığını öne sürdü. Dergi, Müslüman dünyasında başörtüsünü tevazu, dindarlık ve meydan okuma sembolü olarak kullanan kadınların yine başörtüsünü özgürlük, güç ve protesto ifadesi olarak çıkarttığını kaydetti.

Müslüman hükümetlerin başörtüsünü dindarlığın bir göstergesi olarak zorunlu kıldıklarını, laikliğin bir engelli olarak da yasakladıklarını yazan dergi, liberal Batılı toplumlar için başörtüsü konusundaki tartışmaların yeni modern bir ikilemi yansıttığı görüşünü dile getirdi.

Dergi, başörtüsünün tarihte her zaman dindarlığın bir ifadesi olmadığını, İslam öncesi üst tabakadaki Arap kadınlarınca bir statü sembolü olarak kullanıldığını belirtirken Kur'an'ın kadınların örtünmesini emretmediğini iddia etti.

20inci yüzyılında bazı Ortadoğu liderlerinin Batı kültürünün benimsendiğinin bir göstergesi olarak başörtüsünü reddetmeye başladıklarını belirten dergi, bu çerçevede Atatürk'ün uygulamalarına dikkat çekti.

Türkiye'de 1990 yıllarından bu yana başörtüsü konusunda gösterilen yaklaşıma da işaret eden dergi, bir "darbe" olarak nitelendirdiği Erbakan hükümetinin iktidarından uzaklaştırılmasından sonra başörtüsü yasağının yeniden getirildiğini yazdı. Dergi "Bugün bile tartışmalar sürüyor: İslami partisi iktidara hakim olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yasağın kaldırılması için birkaç defa harekete geçtiği'' ifadesini kullandı.

YENİ BİR İSLAMCI MİLLİYETÇİLİĞİN SEMBOLÜ

Newsweek, başka İslam ülkelerinde uygulamaları da değerlendirirken son dönemde başörtüsünün yeni bir "İslamcı milliyetçilik" türünü yansıttığını belirterek başörtüsünün bir "kültürel kimliği"ni temsil ettiğini savunanların görüşlerine de yer verdi.

"PEÇE TAKMIYORUM AMA YASAĞA KARŞIYIM"

Bu arada, Newsweek'te yayınlanan diğer bir makalede başörtüsü ve peçe savunması yapıldı. İngiltere'de yayınlanan Q-News adlı Müslüman dergisi editörü Fareena Alam imzalı makalede ise, Hollanda'da peçeyi kamu yerlerde yasaklama planlarına, İngiltere'de son tartışmalara ve Vatikan'ın bu konudaki tutumuna dikkat çekildikten sonra şu değerlendirme yapıldı: "Çok az sayıda Batılı Müslüman kadının yüzlerini örtmek için kullandığı, küçük, 20 santimetre kareyi geçmeyen bir bez parçası nedeniyle o kadar büyük bir gürültü koparılacağını kim tasavvur edebilirdi?" diye yazdı.

Kendisi başörtülü olduğunu ancak büyük bir olasılıkla hiçbir zaman peçe kullanmayacağını belirten yazar, "Ancak, en iyi Voltaire ruhu ile Müslüman kadınlarının istediği takabilme hakları için mücadele vereceğim ve savunacağım" sözlerini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?