banner15

Newsweek: Devir değişti, artık serseri devlet ABD

Newsweek dergisine göre, serseri devlet kavramı artık ABD için de kullanılıyor.

Newsweek: Devir değişti, artık serseri devlet ABD

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Tüm dünyada yayın yapan haftalık Amerikan haber dergisi Newsweek, dünyadaki dengelerini Türkiye ile birlikte değiştiğini, ABD'nin artık o seksenlerin başındaki rolünde olmadığını yazdı. Dergi, dünyanın jandarması olarak bir zamanlar serseri devletlerin peşinden koşan ABD'nin de artık serseri devlet olarak tanımlanabildiğini öne sürdü. 

Eskiden batının değerleriyle şekillenen dünyanın Türkiye, Rusya, Çin, Brezilya ve Hindistan gibi gerçek yeni güçlerin yükselmesiyle birlikte yeniden oluşmaya başladığını yazdı. Türkiye, Rusya, Çin gibi ülkelerin her birinin kendine göre değerlerinin bulunduğunu yazan dergi, yeni uluslararası ilişkilerin de buna göre şekillendiğini yazdı. 

Eskiden Burma, Kuzey Kore, İran ve Venezuela gibi devletlerin serseri devlet olarak tanımlandığını hatırlatan Newsweek, ABD’nin başını çektiği Batı dünyasının bazı büyük ülkelerinin de artık bu şekilde tanımlanabildiğini öne sürdü. 

Yeni düzende ABD’nin serseri devletler olarak anılan ülkeleri baskıyla sindirme politikasının geri tepmeye mahkum olduğunu yazan dergi şöyle devam etti: “Daha da vahimi, nisbeten zayıf bu serseri devletler, yükselen güçlerden giderek daha fazla destek görüyor. Türkiye, Brezilya, Rusya ve Çin, Amerika’nın serseri devletlere karşı izlediği politikalara karşı olduklarını gizlemiyorlar.

Yükselen güçler yeni statülerini her geçen gün biraz daha pekiştiriyorlar. Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, İran’a yaptığı ziyaret sırasında, ‘herkesin bizim gibi düşünmesini istemeye hakkımız yok’ diyerek Ahmedinecat’a destek verdi. Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan, İran’ın nükleer programının barışçı olduğunu savundu. Batı basınının Lula ve Erdoğan’ı bu yüzden eleştirmesi sürpriz olmadı. Ancak Erdoğan ve Lula gibi kendilerini ıspatlamış demokratlar, Ahmedinecat’ın protestocuları şiddetle bastırmasını veya onun gizli nükleer programlarını desteklemiyorlar. Onlar daha çok, kimin serseri olduğuna karar verilmesinde ve bunlarla nasıl başı çıkılması gerektiği konusunda kendilerinin de söz sahibi olmasını istiyorlar.”

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 14:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48