banner39

Nicolas Sarkozy: İsrail ateşkesi kabul etti

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, İsrail'in "Ateşkes önerisini kabul ettiğini" açıkladı, HAMAS'tan cevap bekleniyor.

Arşiv 07.01.2009, 15:14 07.01.2009, 16:40
Nicolas Sarkozy: İsrail ateşkesi kabul etti


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in vahşice saldırılarına karşı başlayan uluslararası çabalar sonuç vermeye başladı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İsrail'in başlattığı ve katliama dönüşen saldırılar için bir açıklama yaptı.

İsrail katliamlarının durdurulması için Ortadoğu turuna çıkan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İsrail'in "Ateşkes önerisine onay verdiğini" açıkladı.

Sarkozy, Hem İsrail'in hem de Hamas'ın ateşkes çağrısına olumlu cevap verdiğini açıkladı. Tarafların en kısa zamanda bir araya gelerek ateşkes yapması bekleniyor.

Hamas'tan yapılan açıklamada ise ateşkes ile ilgili görüşmelerin devam etmekte olduğu duyuruldu, başka bir açıklama yapılmadı.

Mısır, dün İsrail ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinliler arasında acil ateşkes yapılmasını teklif etmiş, 'Ateşkesten sonra sınırların yeni düzenlenmesi ve Gazze'ye İsrail ablukasının kalkması için görüşmeler başlayabilir' demişti.

Bu arada, Fransa cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin ofisinden bir yetkili, "4-5 gün içinde Mısır ve İsrail arasında sınırlar konusunda bir anlaşma olabilir. Bu İsrail ordusunun sekiz gün içinde çekilmesine yol açabilir." dedi.

Fransa, Gazze'de ateşkesin taraflar tarafından kabul edilmesi halinde, İsrail ordusunun sekiz gün içinde bölgeden çekilebileceği bildirildi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?