banner39

Nijer 150 bin Arabı sınırdışı ediyor

Afrika ülkelerinden Nijer'de hükümet, Arap azınlığı ülkeden çıkarma kararı aldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Nijer 150 bin Arabı sınırdışı ediyor

Kararın resmi gerekçesi açıklanmadı. Hükümet yetkililerinin, ilgili bölgelerin önde gelenleri ile başkentte toplantılar yaptığı haber veriliyor. Yaklaşık 150 bin kişilik Arap topluluğunun liderleri, kararı mahkemeye taşıyacaklarını söylüyor.

12.5 milyon nüfuslu ülkede Mahamid adıyla anılan azınlık, kamuoyunda hırsızlık ve tecavüz gibi suçlara karışmakla suçlanıyor.  Nijer İçişleri bakanı Mounkaila Modi Arapların yasadışı şekillerde silahlandığını ve yerel halka tehdit oluşturduğunu savundu.

Grubun sözcülerinden Muhammed bin Abdullah BBC'ye açıklamasında kararın siyasi olduğunu ve kendilerine ülkeyi terketmek için sadece beş gün süre tanındığını söyledi. Askerlerin Arapların yaşadığı doğudaki kesimlerde toplanmaya başladığı haber veriliyor.

Ülkedeki Arapların büyük bölümü, 1980'li yıllarda doğu komşusu Çad'daki çatışmalardan kaçarak Nijer'e giden göçebeler.

Nijer'deki bir BBC muhabiri, ülkeye yaklaşık 50 yıl önce gelen Araplar da olduğunu, hatta ordu ve iç çevrelerinde üst düzey görevler yapan Araplar bulunduğunu belirtiyor. Çoğunluk ise hala Çad Gölü çevresinde hayvan bakıcılığı yaparak göçebe yaşamı sürdürüyor.

 

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?