banner39

Nijer'de 800 Bin Çocuk Açlık Tehdidi Altında

UNICEF, kuraklık ve çekirge istilası nedeniyle yiyecek stoklarının eridiği Nijer'de 800 bin çocuğun yetersiz beslenme ve ona bağlı hastalıklarla karşı karşıya olduğunu açıkladı. Örgüt, 16 milyon dolarlık acil yardım çağrısında bulundu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Nijer'de 800 Bin Çocuk Açlık Tehdidi Altında

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), kıtlık nedeniyle Nijer 'de yüzbinlerce çocuğun açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle ölebileceğini ya da kalıcı zarar görebileceğini açıkladı. UNICEF verilerine göre, ülkedeki çocukların yüzde 40'ı zaten yetersiz besleniyordu. Bu sene yaşanan kuraklık ve çekirge istilası yüzünden yiyecek stoklarının tükenmesi durumu daha da kötüleştirecek. Örgütün Nijer temsilcisi Kerim Adjibade, acil yardım ihtiyacı olan çocukların sayısının üçe katlandığını söyledi. "Çocuklar ölüyor. Yetersiz beslenme tek sebep değil ama büyük bir etken. İshal ve diğer salgın hastalıklar yayılıyor. Yardım merkezlerinde her hafta iki-üç çocuk hayatını kaybediyor".

Acil yardım çağrısı

BM, çocuklara yiyecek temini için acil olarak 16.2 milyon dolar lık yardım çağrısında bulundu. Nijer'de çocukların dörtte biri beş yaşına gelmeden hayatını kaybediyor. Bebek ölüm hızı dünyanın en kötüleri arasında. UNICEF, 150 bin çocuğun beslenme yetersizliği yaşadığını; 650 bin çocuğun da tehdit altında olduğunu tahmin ediyor. (BİA)

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?