banner39

Nijerya güneyde Müslüman eğitmenleri istihdam etmiyor

Nijerya'da Müslüman liderler ülkenin güneyinde devlet yetkililerinin İslami eğitiminin önüne geçtiğini söyledi.

Arşiv 03.10.2009, 10:33 03.10.2009, 12:25
Nijerya güneyde Müslüman eğitmenleri istihdam etmiyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ülkenin Hristiyan nüfusunun yoğun olarak yaşadığı güney eyaletlerinde yaşayan Müslümanlar ülke yönetiminin kendilerine yönelik uyguladığı eğitim politikalarını ülkeyi bölünmeye sürüklediğini belirtti.

Güney Nijerya'da Müslümanlara din eğitimi vermek için yetiştirilen din ve ahlak kültürü öğretmenlerinin okullarda istihdam edilmemesinin bölgeyi Hristiyanlığa terk etmek anlamına geldiğini ifade etti.

Nijerya Müslüman Hakları Kurumu Başkanı Lakin Akintola, ülkenin güneyindeki resmi kurumlarda görevlendirmediği din dersi hocalarının sokaklarda işsiz gezdiğini, bunun ülkede sosyal patlama yaratabileceği endişesi taşıdığını söyledi.

IOL'un haberine göre ülkede güney bölgesi için yapılan yatırımların da ülkede eşitsiz bir gelişime neden olduğunu belirten Akintola, ülkenin zengin güney ve fakir kuzey olarak da bölünebileceğinin altınız çizdi.

Nijerya'nın güneyinde meydana gelen bir gelişme de bölgedeki Müslümanların protestolarına rağmen daha önce okullardan uzaklaştırılmış misyonerlerin okullara yeniden dönmesi.

Nijerya Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim politikalarıyla güney Nijerya'daki kamu okullarının yüzde 70'i misyonerlerin eline geçmiş bulunuyor.

Nijerya'nın başkenti Lagos, Ogun ve Oyo eyaletlerindeki dengeleri yerinde görmek isteyen IOL muhabiri eyaletlerde bulunan 10 okulu inceleyerek okullarda İslam dini dersi verecek öğretmenlerin olmayışına dikkat çekti.

Ülkenin önde gelen üniversitesi Ibadan Üniversitesi'nde doktora eğitimi göre Hasan Mar'uf adlı öğrenci, bölgedeki Müslüman öğrencilerin sistematik bir biçimde Hristiyanlaştırıldığını kaydederek, yetkililerin bu konuda cevap vermekten kaçındıklarını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?