banner39

Nijerya yeni başkanını seçiyor

Nijerya'da yarın yapılacak başkanlık ve parlamento seçimleri öncesi halka hitap eden Başkan Obasanjo demokrasiden başka alternatiflerinin olmadığını söyledi.

Arşiv 20.04.2007, 16:59 20.04.2007, 17:03
Nijerya yeni başkanını seçiyor

 

Asım Sancaktar / Dünya Bülteni

 

Nijerya yarın yapılacak parlamento ve başkanlık seçimlerine hazırlanırken Başkan Olusegun Obasanjo seçim hilelerine karşı mücadeleye çağırdı.

 

Obasanjo, televizyondan naklen yayınlanan konuşmasında, “Dünya bizi seyrediyor. Kendimizi, dostlarımızı ve dünyayı hayal kırıklığına uğratmanın sonuçlarına katlanamayız” dedi.

 

Konuşmasında uluslararası gözlemcilere de seslenen Nijerya Devlet Başkanı, seçimlerdeki ufak tefek olumsuzlukları büyütmemelerini ve ülkesindeki az gelişmişlik şartlarını gözetmelerini istedi.

 

Geçen hafta yapılan eyalet seçimlerinde bazı hilelerin yapıldığını kabul eden Obasanjo, bu hilelerin önceki seçimlerde olduğu gibi çok büyük boyutlarda olmadığını öne sürdü.

 

“Karşı karşıya olduğumuz şartlar ne kadar zor olursa olsun demokrasiden başka alternatifimiz yok” şeklinde konuşan Obasanjo, adayları da hedeflerine ulaşmak için orman kanunlarına başvurmak yerine reform yollarını keşfetmeye davet etti.

 

250 milyonluk nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık ülkesi Nijerya’da yarın yapılacak seçimlerle ilk defa yönetim seçimle iktidara gelen bir başkandan yine seçimle iktidara gelecek bir başkana geçecek.

 

Gözlemciler, iktidardaki Demokratik Halk Partisi’nin adayı Ömer Musa Yar'Adua’nın seçimlerde en şanslı aday olduğunu belirtiyor.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?