Nijerya'da iktidar partisinin başkanı istifa etti

Nijerya'da yolsuzlukla suçlanan iktidar partisi lideri Vincent Ogbulafor görevinden istifa etti.

Nijerya'da iktidar partisinin başkanı istifa etti

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nijerya’da iktidardaki Demokratik Halk Partisinin Başkanı Vincent Ogbulafor istifa etti.

Nijerja devlet radyosu, kendisine yöneltilen rüşvet ve yolsuzluk suçlamaları nedeniyle oluşan baskı karşısında Ogbulafor’un istifa ettiğini duyurdu.

Ogbulafor, bakan olduğu 2001 yılında, 4 hükümet yetkilisinin, kamu fonlarından 233 milyon naira (1,5 milyon dolar) hortumlamasına suç ortaklığı yaptığı iddiasıyla yargılandığı mahkemeye 10 Mayısta sunduğu savunmasında, suçsuz olduğunu beyan etmişti.

Dört gün önce hakkındaki suçlamalar nedeniyle hakim karşısına çıkan Ogbulafor ve Halkın Demokratik Partisi'nden diğer üç kişi rüşvet olarak bir milyon dolar aldıkları yolundaki iddiaları reddediyor.

Başkent Abuja’da yargılanan Ogbulafor’un kefaletle serbest bırakılmasına karar veren mahkeme, duruşma tarihi olarak 21 Haziranı belirlemişti.

Bu istifa, Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan'ın parti yapısında büyük değişikliklere hazırlandığı, hatta gelecek yılki seçimlerde adaylığını koyabileceğine bir işaret olarak yorumlandı.

SEÇİM SİSTEMİ

Partinin tüzüğü, liderliğin ülkenin güneyiyle kuzeyi arasında dönüşümlü olmasını gerektirdiğini söylüyor. Ancak güneyli olan Goodluck Jonathan'ın sıradaki cumhurbaşkanının kuzeyden seçilmesini engellemk için sistemi değiştirmeye niyetli olduğu ifade ediliyor.

Nijerya'da uzun süre hasta olan Cumhurbaşkanı Umaru Musa Yar'Adua'nın aybaşında ölümü ardından, bu göreve vekalet eden Goodluck Jonathan, Cumhurbaşkanlığı görevini resmen devraldı.

Goodluck Jonathan, görevi üstlendikten hemen sonra yaptığı açıklamada iyi bir yönetim kurulacağını, seçim sisteminde reforma gidileceğini belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 12:01
banner53
YORUM EKLE

banner39