banner39

Nijerya'da patlama: 850 ölü

Nijerya'nın Lagos kentinde bir petrol boru hattında meydana gelen patlamada yaklaşık 850 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Nijerya'da patlama: 850 ölü

Nijerya’nın başkenti Lagos’daki bir petrol boru hattında meydana gelen patlama, büyük bir faciaya neden oldu. Nedeni henüz belirlenemeyen patlamada, 850'den fazla kişinin öldüğü bildirildi. Ancak ölü sayısının artmasından endişe edilirken, olayda yüzlerce kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Bölgedeki kurtarma çalışmaları ise güçlükle sürdürülüyor. Yangın nedeniyle kurtarma çalışmalarının aksadığını kaydeden Kızılhaç sözcüsü Ige Oladimeyi, alevler ve yüksek ısı nedeniyle kurtarma ekiplerinin kaza bölgesine ulaşamadığını söyledi. Görgü tanıkları da Lagos’un Adule Egba semtinde, duman bulutları altında kaldığını belirtiyor.

Patlamanın nedeni bilinmiyor

Patlamanın nedeni ise henüz belirlenemedi. Yetkililer, incelemelerin sürdüğünü belirtirken, görgü tanıkları, geceyarısı boru hattında çatlak olduğunu ve yağmacıların çatlaktan sızan petrolleri plastik bidonlara doldurduklarını kaydediyor. Nijerya’da sık sık kişisel kullanım ya da kara borsada satmak üzere boru hatlarından petrol çalınıyor.

Nijerya’da geçtiğimiz yıllarda yaşanan boru hattı patlamalarından 1000’den fazla kişi yaşamını yitirdi. Lagos'da geçen mayıs ayında meydana gelen benzer bir patlamada ise 150'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Nijerya

Nijerya 130 milyon nüfusuyla Afrika’nın en yoğun nüfuslu ülkesi. Sahip olduğu petrol kaynakları nedeniyle kıtanın ekonomik açıdan güçlü ülkelerinden olan Nijerya’nın kalkınmasını ise ülkede yaşanan sıkıntılar engelliyor. Yolsuzluk, yatırım gücünün kötüye kullanılması, insan hakları ihlalleri, ayrıca dini ve etnik çatışmalar, Nijerya’da yıllardır çözülemeyen sorunların başında geliyor. Ülkenin tek doğal zenginliği ise petrol değil, Nijerya’da doğalgaz, demir, kalay ve uranyum bol miktarda bulunuyor.

 

Kaynak: DW

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?