banner39

Nijerya'da son gerilla lideri de 'afla' silah bıraktı

Devlet Başkanı Adua'nın af önerisini kabul eden gerillalar, liderleriyle birlikte silah bıraktı

Arşiv 05.10.2009, 14:13 05.10.2009, 16:04
Nijerya'da son gerilla lideri de 'afla' silah bıraktı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nijerya'nın petrol bölgesi olan Nijer Deltası'nda yıllardır saldırılar düzenleyen son önemli gerilla komutanı Government Tompolo da silah bıraktı.

Af önerisinin süresi bu gece yarısı sona eriyor.

Dün ise, Gerilla liderleri Ateke Tom ve Farah Dagogo, gerillalarla birlikte Port Harcourt kentine gelerek silah bırakma törenine katıldılar.

Gerilla lideri Tom törende gözyaşlarıyla kısa bir konuşma yaptı. Tom, "Henüz silah bırakmayanları da silahlarını bırakmaya çağırıyorum. Yar'Adua'nın samimi olduğuna inanıyorum. Nijer Deltası'nı kalkındırmak istiyor, öyleyse gelin ona bir şans verelim" diye konuştu.

Asıl adı Government Ekpemupolo olan gerilla lideri Ateke Tom, 2003 yılında büyük bir petrol arazisinin tamamen kapanmasına neden olan saldırının sorumlusuydu.  

Farah Dagogo ise Devlet Güvenlik Servisi karargahında yapılan ayrı bir silahları bırakma töreninde yaptığı konuşmada, "Bu bir teslim olma değildir. Hala körfezde savaşmayı sürdürmeye niyetli binlerce insan var. Ancak hükümetin yapacakları kardeşlerimizi kazanabilir" dedi.

Bölgedeki ana gerilla örgütü Nijer Deltası Kurtuluş Hareketi adına yapılan bir açıklamada ise, Dagogo'nun "kapıya konulduğu" belirtilerek, örgütün yeni komutanlarla yakında mücadelesini sürdüreceği kaydedildi.

Devlet başkanı danışmanı Timi Alaibe, "genel olarak ana grupların silahlarını bıraktıklarını" belirterek, "Nijer Deltası'ndaki küçük genç grupların da yarın gece yarısına dek silahlarını bırakacağını umuyoruz" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?