banner39

Nijeryalı Müslüman lider öldü

Nijeryalı Müslümanların lideri Sultan Muhammed Maccido uçak kazasında öldü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Nijeryalı Müslüman lider öldü

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Nijerya'nın başkenti Abuja'da havaalanı yakınında düşen uçakta 104 kişinin öldüğü bildirildi. Ölenler arasında Nijerya'daki yaklaşık 70 milyon Müslümanın ruhani lideri Sultan Haci Muhammed Maccido da var. Sokoto Valisi Attahiru Bafarawa, ölenler arasında Nijerya'daki yaklaşık 70 milyon Müslümanın ruhani lideri Sultan Muhammed Maccido'nun da olduğunu ifade etti.

Ülkede 6 gün yas ilan edildi

Bafawara, kuzey Nijerya'da aşiret büyük bir yöneticisi de olan Maccido'nun ölümü nedeniyle 6 günlük yas ilan ettiğini belirtti. Maccido'nun oğlu Sokoto hükümeti resmi sözcüsü ve senatör Mustafa Shehu'nun da kazada öldüğü belirtildi. Kazada ölenler arasında 1979-1983 yılları arasında Nijerya'nın başkanlığını yapan Shehu Shagari'nin oğlu Abdurrahman Shehu Shagari'nin de olduğu kaydedildi. Nijerya'nın Sokoto bölgesi tarih boyunca kıtada İslam'a en büyük hizmette bulunan yerlerdendir. Burada birçok İslam alimi yetişmiştir.

Kaza bölgesindeki görgü tanıkları, uçaktan sadece kuyruğun, bir motorun ve bir kanadın tanınır halde olduğunu belirtti. Abuja'daki bir hastaneye kaldırılan yaralı 5 kişiden 2'sinin durumunun ise ağır olduğu bildirildi. Nijerya Devlet Başkanı Olusegun Obasanjo'nun basın bürosundan yapılan açıklamada da kazanın sebebinin tam olarak araştırılması istendi.

Bugünkü kazayla birlikte bir yıl içinde Nijerya'da 4 büyük uçak kazası meydana geldi. 2005'in Ekim ayında Bellview havayollarına ait uçağın Lagos kentinden kalktıktan kısa süre sonra düşmesi sonucu 119 kişi ölmüştü. 2005'in Aralık ayında Sosoliso havayollarının uçağının Port Harcourt bölgesine inmesi sırasında düşmesiyle 106, geçen Eylül ayında Benue eyaletinde bir uçağın düşmesiyle 12 askeri personel ölmüştü.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?