banner39

Nijeryalı Müslümanların Boykot Kararı

Nijerya'da nüfusun Yüzde 55'ini oluşturan Müslümanlar, Ulusal Mecliste yeterince temsil edilmedikleri için nüfus sayımını protesto kararı aldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Nijeryalı Müslümanların Boykot Kararı

Nijerya’da gelecek Ekim ayında yapılması planlanan nüfus sayımı, tartışmalara yol açıyor. Nijeryalı Müslümanlar, kendilerinin Nijerya Meclisi Ulusal Siyasi Reform Konferansı’nda yeterli temsil hakkına sahip olmadıkları gerekçesiyle nüfus sayımını boykot etme ve meclisten çekilme kararı aldı..

Nijerya Şeriat Mahkemesi Başkan Yardımcısı Şeyh Abdul Raşit Hadiyat Allah, islamonline sitesine yaptığı açıklamada Müslümanların aldığı kararın bütün dini liderlerin ortak kararı a olduğunu açıkladı. 

Ulusal nüfus sayımı, özellikle ülke kaynakları ve zenginliğinin etnik gruplar arasında paylaştırılmasını kolaylaştırmak amacıyla batı Afrika ülkesi olan Nijerya’da öncelik verilen konulardan biri olarak biliniyor.

Nijerya’daki ilk nüfus sayımının, 1962 yılında yapılması kararlaştırılmış ancak Müslüman ve Hıritiyanlar arasındaki farklılıklar nedeniyle iptal edilmişti.

Nijerya Meclisi Başkanı Dr. Ibrahim Datti Ahmed de yaptığı açıklamada nüfus sayımında oldukça yüksek çıkan Müslüman nüfusunun yasama meclisinde yeterince temsil edilmediğini bunun nedeninin ise Nijeryalı liderlerin Müslümanlara karşı gizli planları çerçevesinde yürütüldüğünü belirtti.

Datti Ahmed, “Müslümanların nüfus boykot kararı gerekli bir adım idi. Nijeryalı Müslümanlar, devlet başkanı Olusegun Obasanio’nun kendilerine karşı gizli bir planı yürürlüğe koyduğunu düşünüyor.”

133 milyon nüfuslu Nijerya’da son yapılan nüfus sayımında Müslümanların nüfusu yüzde 55, Hıristiyanlar ise yüzde 40 olarak tespit edilmişti. Ülkede yapılan bağımsız bir sayımda ise Müslüman nüfus yüzde 65 olarak ortaya çıkmıştı.

Nijerya Parlamento başkan yardımcısı Datti Ahmed Müslüman oranının yüzde     70 ila 75 oranında olduğunu açıkladı. Müslümanlar yüksek nüfus oranına rağmen ülke yönetiminde yeterli derecede temsil edilmiyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?