banner39

Nikaragua'da da solcular iktidarda

Ortega'nın kazanmasının ardından ABD ülkeye, yatırım ve yardımlarını azaltmaya hazırlanıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Nikaragua'da da solcular iktidarda
Nikaragua'da önceki günkü devlet başkanlığı seçiminde oyların üçte ikisi sayıldı.

Rakibinden açık farkla önde olan Sandinista lideri Daniel Ortega'nın yandaşları zaferi kutlamaya girişti. Ancak Daniel Ortega henüz zaferini ilan etmiş değil.

Şu ana kadar oyların yüzde 60'dan fazlası sayıldı.

Daniel Ortega başlıca rakibi Muhafazakar Parti'nin adayı Eduardo Montealegre'nin açık arayla önünde.Ortega'nın oy oranı yüzde 39'a yaklaşırken; banker Eduardo Montealegre'nin oy oranı yüzde 31'lerde seyrediyor.

Nikaragua'da önceki gün yapılan beş adaylı devlet başkanlığı seçiminin favorisi olan Daniel Ortega, oyların yüzde 35'ini alabilirse ve Montealegre'yi 5 puan farkla yenilgiye uğratabilirse ikinci tura girmesine gerek kalmadan seçimi kazanmış olacak.

Seçimleri izleyen Amerikan Devletleri Örgütünün gözlemcileri, oylamanın barışçı bir ortamda ve sorunsuz geçtiğini söylüyorlar.

Gözlemcilerden biri olan ABD'nin eski Demokrat başkanlarından Jimmy Carter, Daniel Ortega'nın yirmi yıl öncesine göre çok farklı bir insan olduğunu söyledi.

Eski Marksist gerilla liderinin Amerika'nın güneyindeki sol yönetimler bloğunu güçlendireceğinden kaygılanan ABD yönetimi, Ortega'nın kazanması halinde yatırım ve yardımların azalabileceğini söylemişti.

Devrimden bugüne

1979'da, 50 bin kişinin öldüğü iç savaşın ardından Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi, diktatör Anastasio Somoza yönetimini devirerek iktidara geldi.

1980'de, dönemin ABD başkanı Ronald Reagan yönetiminin desteklediği ve komşu Honduras'ta üslenen devrim karşıtı Kontralar, Sandinista yönetiminin devrilmesi için saldırılarına başladılar.

Daniel Ortega, 1985'te yapılan seçimle devlet başkanlığına seçildi ve aynı yıl ABD'de Reagan yönetimi Nikaragua'ya ticaret ambargosu uygulamaya başladı.

30 bin kişinin öldüğü, Kontralarla savaşı sona erdirmeyi hedefleyen bir barış planını kabul eden Ortega ve Sandinista hareketi, ABD'nin karşı adayı kuvvetle desteklediği 1990 seçimlerini kaybetti.

Ortega, 1996 ve 2001 seçimlerinde de aday oldu ama devlet başkanlığını kazanamadı.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?