banner39

Nikaragua'dan ABD'ye Mesaj

Ortega, ABD yönetimine ilk mesajını ''Latin Amerika'da uyanışa geçen sol ile birlikte yaşamayı öğrenin'' sözleriyle verdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Nikaragua'dan ABD'ye Mesaj

Nikaragua'da 16 yıl sonra yeniden iktidara gelen solcu lider Daniel Ortega, bu ülkedeki gelişmeleri endişeyle takip eden ABD yönetimine ilk mesajını ''Latin Amerika'da uyanışa geçen sol ile birlikte yaşamayı öğrenin'' sözleriyle verdi.

1980'li yıllar boyunca ABD tarafından desteklenen kontr-gerillalarla çarpışan Sandinista hareketinin lideri, eski ideallerini tamamen terketmediğini gösterdi.

"ABD, Çin ve Vietnam ile yaşamayı nasıl öğrendiyse Nikaragua ile de aynısını yapmalı" diye konuşan Daniel Ortega, ideolojik farklılıklara rağmen kendilerine saygı gösterilmesini istedi.

Washington yönetimi Ortega liderliğindeki Nikaragua'nın Latin Amerika'da Venezuela'nın başını çektiği sol rejimler kampına katılmasından endişe ediyor.

ABD, Ortega'nın seçilmesi halinde Nikaragua'ya yapılan yardımların kesileceğini açıklamıştı. Ortega ise, Washington yönetimini soğuk savaş zihniyetine takılıp kalmakla suçlamıştı.

Venezuela ve Küba ile yakın ilişki kuracağını belirten Ortega, yine de ABD ile mevcut ilişkilerin sürdürülmesinden yana.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?