Nil üzerine çıkacak bir savaşta Mısır'ın eli güçlü

Nil nehri üzerinde oynanan oyunlar yakın gelecekte bölgede büyük bir su savaşının patlak vermesine yol açabilir.

Nil üzerine çıkacak bir savaşta Mısır'ın eli güçlü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nil havzasın kaynağı olan Mısır ve Sudan dışındaki ülkelerin Şarm El Şeyh konferansının başarısızlığını ilan etmesi, bölge ülkelerinin su bölüşümü noktasında tekrar 1929 anlaşmasını esas almalarıyla sonuçlandı.
 
Etyopya liderliğindeki suyun kaynağı olan ülkelerse bu anlaşmayı iptal etmek istiyor ve bu anlaşmayı o dönem kaynak ülkeleri işgal etmiş olan İngiltere’nin imzaladığını belirtiyor. Söz konusu anlaşmaya göre Mısır’ın su üzerinde 55.5 milyar metre küplük bir hakkı bulunuyor ve Mısır nehir üzerinde yapılacak her türlü baraj fikrini veto edebiliyor.
 
Bu durumda öne çıkan seçenekler arasında uluslar arası tahkime başvurmak bulunuyor. Mısır ve Sudan bu seçeneği benimserken, suyun kaynağı olan ülkeler bu seçeneği onaylamıyor. Zira bu ülkeler suyun kendi topraklarından doğması hasebiyle kendi mülkleri olduğunu savunuyor. Hatta Kenya basını daha da ileri giderek Mısır’a suyu satma haklarının bulunduğunu öne sürüyor.
 
Bu uzlaşmazlık şartlarında olası bir çatışmanın çıkması da imkân dâhilinde gözüküyor. Herhangi bir savaş ise bölgedeki askeri dengeler meselesini gündeme çıkarıyor. Suyun % 85’inin Etiyopya’da doğduğu kaydedilirken, dünyadaki ilk su savaşının da bu bölgede çıkabileceği belirtiliyor.
 
Uluslar arası stratejik araştırmalar, ABD Kongresi, Pentagon, Hayfa Stratejik Araştırmaları Merkezi gibi kuruluşlar bölgedeki askeri dengeler açısından Mısır’ın ilk sırada geldiğini, onu da askeri güç bakımından Etiyopya’nın izlediğini kaydediyor.
 
Etiyopya Başbakanı Mils Ziynavi geçtiğimiz yıl yaptığı bir konuşmada Nil suyunun % 85 kaynağı olan bir ülkenin bu suyu kullanamadığı ve her yıl gıda sıkıntısı çektiği için yardım kapılarını aralamaya çalıştığını ve bu durumun adil olmadığını söylemişti.
 
Yine Etiyopya Başbakanı, Mısır’ın olası bir su savaşı için özel birlikler eğittiğini öne sürmüş ve bu birliklerin doğu Afrika’da kullanılmasının planlandığını savunmuştu.
 
Nil havzası için daha önce de su savaşlarının çıktığı 19 yüzyılda Mehmet Ali Paşa hükümetinin su konusunda çıkabilecek herhangi bir tehdide karşı olağanüstü askeri müdahale planı hazırladığı biliniyor.
 
Yine 1979 yılında Etiyopya Nil üzerinde 90 bin hektar alanda bir sed yapacağını ilan edince Başkan Enver Sedat askeri uzmanlarına, böylesi bir barajın yıkılması için olağanüstü bir askeri plan hazırlamalarını emretmiş, Mısır ordusu kuvvet komutanları ile özel bir toplantı yapmıştı.

İLGİLİ HABERLER:

Afrika'da su krizi büyüyor...

Nil sularına Afrika darbesi

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 16:15
banner53
YORUM EKLE

banner39