banner39

Niyet mektubunda uzlaşı

IMF, mevcut ortamda, disiplinli mali politikaların ve sıkı para politikasının sürmesi gerektiğini dile getirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Niyet mektubunda uzlaşı

Türkiye'nin, Uluslararası Para Fonu (IMF) destekli programının hedeflerini güçlendirmeye yönelik bazı politika adımlarını zamanında atması durumunda, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun, programın beşinci gözden geçirme dönemini sonuçlandırmaya ilişkin olarak Aralık ayında toplanmasının beklendiği bildirildi.

IMF, mevcut ortamda, disiplinli mali politikaların ve sıkı para politikasının sürmesi gerektiğini dile getirdi. IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki IMF heyetinin Türkiye'de yaptığı çalışmaları geçen Cuma tamamlamasının ardından, heyetin Türk ekonomisindeki gelişmelere ilişkin değerlendirmesi Washington'da yayımlandı. IMF açıklamasında, temasların sonunda, Türkiye'nin yeni niyet mektubunun taslağı üzerinde anlayış birliğine varıldığı kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi: "Görüşmelerde, hükümetin bu yılın geriye kalan bölümüne ve 2007'ye ilişkin politika niyetleri ele alındı. Türk ekonomisi, önceki aylarda finans piyasalarında meydana gelen dalgalanmaların ardından kaydadeğer bir dayanıklılık gösterdi. Beklenen ölçüde olmasa bile, iç talep azaldı ve büyümenin desteklenmesine yardım eden ihracatta yükseliş işaretleri görüldü. Aynı zamanda enflasyon, hedefin üzerinde seyrediyor ve cari açık, genişlemeye devam ediyor. Küresel finans ortamının da daha az elverişli olduğu göz önüne alındığında, bu koşullar, disiplinli mali politikaların ve sıkı para politikasının devamını gerektiriyor."

IMF heyetinin açıklamasında, "hükümetin TBMM'ye sunduğu 2007 bütçesinin, arka arkaya beşinci yılında GSMH'nın yüzde 6,5'i olarak belirlenmiş faiz dışı bütçe fazlası hedefiyle tutarlı olması, ihtiyatlı bir tutum ve uygun bir tepki niteliğini taşıyor. Program, ayrıca, 2006'da kamu harcamalarının planlananın üzerine çıkmasının yol açtığı etkilerin azaltılmasına ve gelecek yılın harcama varsayımlarına uyulmasına katkı konusunda bazı önlemler içeriyor. Para politikasına ilişkin olarak IMF heyeti, Merkez Bankası'nin genel politikalarını ve mevcut sıkılaştırma eğilimini benimsedi. Bu eğilimin, enflasyonun düzenli olarak hedeflere doğru çekilmesine katkıda bulunması bekleniyor" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, gözden geçirme çalışmaları sırasında vergi idaresinin güçlendirilmesine, vergi rejiminin reformdan geçmesine, yeni emeklilik ve sağlık sigortası sistemlerinin gelecek yıl harekete geçirilmesinin hazırlıklarına ve finans sektörünün reformdan geçirilmesine ilişkin hükümet politikalarının da ele alındığı ve niyet mektubunda, bu alanlardaki kısa vadedeki eylem planlarının güncelleştirildiği belirtildi.

IMF heyetinin açıklamasında, "Hükümetle varılan anlayış birliğinin, IMF yönetimi ve İcra Direktörleri Kurulu'nca da onaylanması gerekiyor. Önümüzdeki dönemde hükümet, program hedeflerinin kuvvetlendirilmesi amacıyla bazı politika yükümlülüklerini güçlendirme ve bazı eylemleri uygulama niyetini taşıyor. Bu adımların zamanında atılması durumunda, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun, beşinci gözden geçirme döneminin sona erdirilmesi konusunu, Aralık ayında ele alması bekleniyor" denildi.

Programın beşinci gözden geçirme döneminin sonuçlandırılmasıyla birlikte, Türkiye'ye yaklaşık 950 milyon dolarlık yeni kredi diliminin serbest bırakılması öngörülüyor.

Kaynak: A.A

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?