banner15

Nobel Barış Adayı İdam Ediliyor

ABD'de hapiste yazdığı kitaplardan dolayı 5 kez Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen Stanley Tookie bugün yerel saatle 00.01'de idam edilecek. Kararın durdurulması için gözlerin çevrildiği Kaliforniya Valisi Schwarzenegger ise "iptal için hiç

Nobel Barış Adayı İdam Ediliyor

Hapiste yazdığı çocuk kitaplarıyla ünlenen ve Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen dört kişinin katili suçlamasıyla yargılanan Stanley 'Tookie' Williams'ın idam edilmemesi için sevenlerinin umutları tükendi.

Reagen’den bu yana af çıkmadı

İdamın durdurulması için gözlerin çevrildiği Kaliforniya valisi Arnold Schwarzenegger, böylesi durumlarda istina tanımıyacaklarına dikkat çekerek 51 yaşındaki tutuklu hakkında verilen kararın uygulanacağı sinyalini verdi. “Terminatör” filminin ünlü oyuncusu olan Schwarzenegger, yargıçların karar verdiğini ve hukuki bir sürecin tamamlandığını söyledi. 1967'de Kaliforniya Valisi olan Ronald Reagan’in görev süresinden bu yana hiçbir idam kararına af çıkmamıştı. ABD yüksek mahkeme yargıcı William Pounders tarafından imzalanan ölüm cezasının infaz kararı önündeki son engel de Schwarzenegger’in bu sözlerinden sonra kalkmış oldu. 24 yıldır hapiste bulunan Williams'ın cezası, bugün yerel saatle 00.01’de (Avrupa saatiyle 09.01’de) zehirli iğne ile infaz edilecek.

Çete lideriydi, hapse düştü yazar oldu

Williams’ın öyküsü Lise arkadaşı Raymond Washington ile birlikte 1971 yılında Los Angeles'ın doğusundaki çetelere karşı 'Crips' çetesini kurmakla başladı. 1979 yılında arkadaşı Washington'ın rakip çete üyeleri tarafından öldürüldüğü sokak kavgalarından birinde dört kişiyi öldürdüğü için 1981’de tutuklandı. Tookie, 1982'de ölüm cezasına çarptırılarak hapse atıldı. Ama o hapise düştükten sonra çete liderliğini bir yana iterek çocuk kitabı yazmaya başladı ve dünya çapında ünlendi. Williams sokak çetelerinin, uyuşturucunun ve silahın kötülüklerini kitaplarına konu aldı, çocukların bu olaylardan ders çıkartmasını sağlayan öyükler yazdı. Bu yüzden idam karşıtları, yazdığı kitaplarla gençleri kötü yoldan uzak tutmaya çalıştığı için Williams'ın affedilmesi gerektiğini söylemişlerdi.

Kendisi bile Nobel adaylığına şaşırmıştı!

Af edilmesi için ABD çapında dini liderler ve idam karşıtlarının kampanyalar düzenlediği Williams, tam beş kere Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. Öneri ise İsviçre Parlamento üyesi Mario Fehr’den gelmişti. Mario Fehr, Williams'ın, yazdığı çocuk kitaplarıyla kendisinin ve başkalarının hayatını değiştirdiği ve uluslararası barış çabalarına katkıda bulunduğu için aday gösterildiğini açıklamıştı. Fehr, "Bence Stanley Tookie Williams sokak çetelerine karışmış gençler için fevkalade bir iş yaptı. Williams'ın yaptığı, bu çocuklara ulaşabilmenin belki de tek yoluydu" şeklinde konuşmuştu. Nobel'e aday gösterilmesine ise Kaliforniya'daki San Quentin Hapishanesi'nde yatan Williams şaşırmıştı. Oscarlı Jamie Foxx'un oynadığı bir televizyon filmine de konu olan Wiliams için açılan “SaveTookie.org” adlı internet sayfasında 70 bin e-mail gönderilmişti.

 

Rahip Jackson: Schwarzenegger öç alıyor

Af talebinin reddedildiğinin açıklanması ardından insan hakları savunucusu rahip Jesse Jackson, Arnold Schwarzenegger'in kurtarıcılık yerine öç almayı seçmesi karşısında acı ve hayal kırıklığı duyduğunu söyledi. "25 yıldır sokaklardan uzak olan Williams toplum için bir tehdit oluşturmuyor. Onu öldürmek hayatı daha güvenli hale getirmeyecek" diyen Jackson, "Bazıları için bir siyasî madalyaya dönüşen Williams pekçok kişi içinse bir kahraman olacak" görüşünü dile getirdi. Jesse Jackson, hücresinde görüştüğü Williams'ın, cezasının infazına kimsenin şiddetle tepki göstermemesini istediğini de söyledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48