banner39

Nobel Barış Merkezi'nde İslam düşmanı sergi

Nobel Vakfı'nın sergisinde , 'Düşman olarak İslam' ve Kur'an-ı Kerim'i de 'şimdiye kadar yazılmış en tehlikeli kitap' diye tanımladı.

Arşiv 25.05.2008, 09:57 26.05.2008, 11:49
Nobel Barış Merkezi'nde İslam düşmanı sergi


İnsanlığa hizmet edenlere 107 yıldır bilim ve barış ödülleri dağıtan Nobel Vakfı, nefreti körükleyen İslam karşıtı bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

İslam aleyhtarlığıyla bilinen İtalyan yazar Oriana Fallaci'ye kapılarını açan Norveç'in Başkenti Oslo'daki Nobel Barış Merkezi sergi salonuna, 'Düşman olarak İslam' yazısını astı. Fallici'nin sergisinde, İslam karşıtı fotoğraf, video ve yazılar var. Hazırlanan özel odalarda İslam'ı tehlikeli gösteren filmler gösteriliyor. Kur'an-ı Kerim için 'şimdiye kadar yazılmış en tehlikeli kitap' tabirinin kullanıldığı sergi, Müslüman ziyaretçilerin tepkisine yol açtı.

Konuyla ilgili soruları cevaplayan Nobel Barış Merkezi Genel Direktörü Bente Erichsen, serginin gerekçesini 'düşünce özgürlüğü' olarak açıkladı. Herkesin fikirlerine kulak verdiklerini savunan Erichsen, "Sergide beğendiğimiz veya beğenmediğimiz birçok insanın düşüncelerine yer verdik. Düşünce özgürlüğünü biz böyle tanımlıyoruz." dedi.

Nobel Barış Ödülleri'nin verildiği Norveç'in başkenti Oslo'daki Barış Merkezi'nin bugünlerdeki ana teması, İtalyan gazeteci ve yazar Oriana Fallaci. Müzenin giriş bölümünde 'İslam as an enemy / Islam som fiende' (Düşman olarak İslam) başlıklı büyük bir yazıya yer veriliyor. İslam karşıtı yazılarıyla bilinen Fallaci'nin hayatına yer veren yazıda, 11 Eylül olayından sonra yazdığı bir yazıyla İslam âleminden büyük bir tepki almıştı. Yazıda ayrıca Fallaci'nin Müslümanlarca "ırkçı, feminist ve öldürülmesi gereken bir kadın" olarak tanımlandığı kaydedildi.

'İSLAM BATI DÜNYASININ EN BÜYÜK DÜŞMANI'

Müslüman ziyaretçilerin tepkisine yol açan yazının devamında şu ifadeler yer aldı: "Onun dile getirdiği İslam, Batı dünyasının en büyük düşmanıdır ve kitabı Kur'an da şimdiye kadar yazılmış en tehlikeli kitaptır." Hollanda'da İslam karşıtı söylemleri ve filmiyle dünya genelinde büyük tepki alan Ayan Hirsi Ali'nin filmi de müzede sürekli olarak gösteriliyor. Ayrıca İslam dünyasının değişik yerlerinden çekilmiş görüntüler eşliğinde İslam'a hakaret içeren bazı iddialarda bulunuluyor. Müzenin dikkat çeken bölümlerinden birisi de geçtiğimiz yıl İstanbul'da öldürülen Agos Gazetesi Yayın Editörü Hrant Dink köşesi. Dink'in hayatına yer verilen yazıda, onun öldürülmesinin, dünya genelindeki Ermenilerin durumunu kaleme almasından sonra gerçekleştiği iddia ediliyor.

DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ BÖYLE TANIMLIYORLARMIŞ!

Nobel Barış Merkezi Genel Direktörü Bente Erichsen, "Düşünce özgürlüğü, insanın ne söylemek istiyorsa bunu açıkça söyleyebilmesidir. İtalyan yazar Fallaci'ye de bu hakkı verebilmemiz lazım, düşündüklerini beğenmesek bile. Şu anda sergilediğimiz sergide de beğendiğimiz veya beğenmediğimiz birçok insanın düşüncelerine yer verdik. Düşünce özgürlüğünü biz böyle tanımlıyoruz." dedi.

"Nobel Barış Merkezi olarak insanları ortak paydalarda birleştirici sergiler yapmak yerine niçin bu şekilde toplumları karşı karşıya getirebilecek ve nefrete sebep olabilecek öğeler tercih ediyorsunuz?" sorusunu Erichsen, "Verilen barış ödülleri her zaman barışı temsil edenlere verilmiyor. Güçlü anlamlar taşıyan barış karşıtı düşüncelere, demokrasiden yana olanlara, yaşadığı toplumdan tamamen farklı düşünenlere de vermekteyiz barış ödüllerini. Bu anlamda herkesin fikirlerini dinleyip bu düşüncelere kulak vermek çok önem arz ediyor. Asıl önemli olan tamamen karşısında olduğumuz, hoşlanmadığımız siyasi fikirleri de burada yayınlayabilmemiz. Düşünce özgürlüğü konusunu uç noktalarda olsa bile destekliyoruz." diye cevapladı.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (4)
süleyman altıntaş 13 yıl önce
Hiç de şasılacak bir durum değil,barış ödüllerinin sonu zaten başından belli oluyur.Kim daha çok Müslüman halkı ve değerlerini yozlaştırırsa ya da mazlum dünya halklarını emperyalizme hazır hale getirise barış ödülünü de o kapıyor.
Furkan Şen 13 yıl önce
İslam denen o mübarek kelimeyi ağızlarına almaları, bırakın almalarını bir de kötülüyorlar. Birisi de çıkmış düşünce özgürlüğünden bahsediyor. İslama hakaret ne zaman düşünce özgürlüğü olmuş?
yasın 13 yıl önce
bunda şaşıracak bırşey yok elın gavuru için en buyuk tehlıke o olacak tabı ;de müslümanım dıyenler için en buyuk tehlıke ne acaba bunu bı düşünmek lazım.
antiampul blogspot 13 yıl önce
Biliyorsunuz Nitrogliserin'i bulmasıyla Patlayıcıların(dolayısıyla savaş sanayinin) gelişimine ön ayak olan Nobel, kardeşinin ölümüne yol açmıştır. Barış'ın ana düsturu olan 'mümkün olduğunca silahsız bir dünya' söylevine büyük bir tezat oluşturan bu şahısın adı malesef barışla anılmaktadır. Batılılar şu aralar bizim içimizdeki kripto-siyonistlerle (Sabetaylar) İslamofobilcilik konusunda yarışır oldular: "Evet sayın seyirciler Parti kapatmayla 2-1 öne geçen sabetaylar,Yine sabetayların işgali altında olan bir kurumla 3-1 öne geçmişti, fakat karikatür krizinden sonra bir depreşme görülmeyen Batı dünyasında, İslam'ı karalama amacıyla yapılan film ve sergilerle skor 2-1 oldu" Kazananın kim değilde kaybedenin ne olacağını biliyorum: Müslümanların Dünyadaki İtibarı! Kim bilir, belki 30, yada 300 yıl sonra güzel bir rövanş maçı yaparız. Öyle ya; Tarih, Rövanş maçlarıyla dolu!
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?