banner39

Nobel Barış Ödülü Baradey'e

2005 Nobel Barış Ödülü'ne nükleer enerji damgasını vurdu. Nükleer enerjinin barışcıl amaçlı kullanılması için yoğun tartışmaların yaşandığı UAEK ve kurumun Mısırlı Başkanı Muhammed el Baradey bu yılki ödülün sahibi oldu. Ödül için 199 isim görüşüldü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Nobel Barış Ödülü Baradey'e

Norveçli Nobel Komitesi, 2005 Nobel Barış Ödülü'nün Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ve ajansın Genel Sekreteri Muhammed el Baradey arasında eşit olarak paylaşılmasına karar verdi. Komite, ödülün  nükleer enerjinin askeri amaçlı kullanımının engellenmesi ve barışçı kullanımı için harcanan çabalar nedeniyle  verildiğini açıkladı. Ödül UAEK'da sevinç yarattı. UAEK Sözcüsü Melissa Flemming, kurumun merkezinin bulunduğu Viyana'da yaptığı açıklamada, ''Bu UAEK'daki kariyerimde en gurur duyduğum an. Bugünü görebileceğimi hiç düşünmedim. Bu, UAEK için en gururlu gün'' dedi. Flemming, kendileri için olduğu gibi kurum için dedaha gurur verici bir ödül olmadığını belirtti.      
  
199 rekor aday  
  
Komitenin açıklamasında, nükleer silah tehdidinin yeniden arttığı dönemde, bu tehdidin geniş uluslararası işbirliğiyle aşılması gerektiği belirtilerek, ''bu ilkenin de en açık ifadesini, UAEK ile UAEK Başkanı Baradey'in çalışmalarında bulduğu'' ifade edildi.  2005 Nobel barış ödülü için, bu yıl 199 gibi rekor aday vardı. Bu adaylar arasında Balkanlar'dan Namibya'ya kadar birçok alanda çatışmaların durdurulması için çaba harcayan eski Finlandiya Devlet Başkanı Martti Ahtisaari'nin, 3. Dünya'da açlığa karşı seslerini yükselten rock yıldızları Bono ve Bob Geldof ile Nagazaki bombardımanıkurbanı Sengi Yamaguçi ve Japon Atom Bombaları Mağdurları Örgütleri Federasyonu'nun (Hidankyo) adları geçmişti.    
Nobel Barış Ödülü'nün 2005 yılı adaylarının en dikkat çekenleri olarak UAEK ve Baradey ile birlikte, ABD'nin İkinci Dünya Savaşı sonunda Japonya'ya attığı bombadan sonra hayatta kalan ve nükleer silahların yok edilmesi için çalışan bir kişi ve eşbaşkanı olduğu kurum gösterildi. 
 
BM Nobel ödülleri 
     
2005 Nobel Barış Ödülü'nü, UluslararasıAtom Enerjisi Kurumu (UAEK) ve kurumun başkanı Muhammed El Baradei ile kazanan BM, bu ödüle, çalışanları ve kuruluşlarıyla birçok defa layık görüldü. 1945'te kurulan BM, insani yönde çalışmaları ve dünya barışını korumadaki rolü nedeniyle, bugüne kadar verilen barış ödüllerinin yaklaşık dörtte birini aldı.   Kuruluşundan bu yana ödüle layık görülen BM kuruluşları ve çalışanları şöyle: 
    1949: Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) direktörü John Boyd Orr. 
    1954: Mülteciler Yüksek Komiserliği. 
    1961: BM'nin 1953-1961 arası Genel Sekreteri Dag Hammarskjold. 
    1965: Dünya Çocuk Fonu (UNICEF). 
    1969: Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO). 
    1981: Mülteciler Yüksek Komiserliği. 
    1988: Barış Gücü. 
    2001: BM ve Genel Sekreter Kofi Annan. 
    2005: UAEK ve Başkanı Muhammed El Baradey. 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?