banner15

Nobel Ödüllü 'Tookie' İdam Edildi

ABD'nin California Eyaleti'nde dört kişiyi öldürmek suçundan idama mahkum edilen Stanley "Tookie" Williams'ın cezası, protestolara rağmen infaz edildi. Zehirli iğneyle idam edilen Williams’ın af talebini California Valisi Arnold Schwarzenegger geri ç

Nobel Ödüllü 'Tookie' İdam Edildi

Son ana kadar ümitler tükenmemişti. Stanley "Tookie" Williams’in suçsuzluğuna inananlar ve idam karşıtları, son ana kadar Williams’ın idam cezasının infaz edilmeyeceğine inanıyordu. Ancak idamdan 11 saat önce, California Valisi, eski Hollywood yıldızı Arnold Schwarzenegger, Williams’ın affedilmeyeceğini ve cezasının infaz edileceğini açıkladı. Bunun üzerine binlerce kişi, 51 yaşındaki Williams’ın bulunduğu St. Quentin hapishanesinin önünde toplanarak gösterilerine devam etti. Ancak bu çabalar ise yaramadı ve Williams zehirli iğneyle idam edildi. İlk iğneyle uyutulan Williams’a vurulan ikinci iğne solunumunu, üçüncü iğne de kalbini durdurdu.

Williams’a yöneltiler suçlar

Williams, dört kişiyi öldürmek suçundan idam cezasına mahkum edilmişti. Los Angeles'taki ölümcül 'Crisps' adlı sokak çetesinin kurucularından olan 'Tookie', dört kişiyi öldürmekten 1981'de ölüm cezasına çarptırılarak hapse atıldı. Tookie, yaklaşık 25 yılını hapiste geçirdi. Bu sırada şiddet karşıtlarının öncülüğüne soyundu. Özellikle çocukları eğitmek gerektiğine inanıyor, onlar için kitaplar yazıyordu. Kendi yaşadıklarını da kaleme aldı. Barış elçiliği ve yazar olarak çabalarından dolayı tam 10 kez barış ve edebiyat dallarında Nobel’e aday gösterildi. Ayrıca Willams, hapse girdiği günden beri masum olduğu ve iftiraya uğradığı konusunda ısrar etti. Bir çok kişi de onun masumiyetine inandı. Williams siyah olduğu için, O’na ceza veren yargıçlar ırkçılıkla itham edildi. Kampanyalar düzenlendi, imzalar toplandı, üst makamlara başvuruldu. Ama tüm girişimler sonuçsuz kaldı.

Schwarzenegger affetmedi

Son olarak California Valisi Schwarzenegger de pişmanlık göstermediği gerekçesiyle Williams’ı affetmedi. Schwarzenegger’in kararına tepki gösteren Williams’ın avukatı ise “Onunla saatler geçirdim. Saygıdeğer biriydi. Eğer Schwarzenegger O’nu tanımış olsaydı, affederdi. Zaten Williams, tanıkların ifadesi doğrultusunda ceza aldı. Elde kanıtlar yoktu. Ayrıca bu hafta ortaya çıkan üç kişi, Williams lehinde tanıklık etti” diye konuştu.

Ancak Williams’ın idam edilmesini onaylayanlar da var. Onlar biri de Williams’ın öldürmekle suçlandığı dört kişiden biri olan Albert Owen’in üvey annesi. Öldüğünde henüz 26 yaşında olan Owen’ın üvey annesi, infazı gözyaşları içinde izledi ve “Tookie Willams meşru bir mahkeme tarafından suçlu bulunarak idam cezasına çarptırıldı. Oğlum Albert, adaletin yerini bulmasını hak etti” diye konuştu.  

“İdam hiçbir şeyi çözmez”

Ünlü insan hakları savunucusu rahip Jesse Jackson, Willams ile son görüşen kişi. İdamın hiçbir şeyi çözmediğini belirten Jackson, Willams’ın cezasının infazından sonra sokaklarda şiddet olaylarının yaşanmasından endişe ettiğini, böyle bir şeyin yaşanmasını istemediğini söyledi.

Kaynak: DW

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48