banner15

Nobel'de CIA parmağı

Nobel Edebiyat Ödülülerinin sahiplerinin belirlenmesinde Amerikan gizli servisi CIA'in önemli bir etkisi olduğu iddia edildi.

Nobel'de CIA parmağı

İngiliz Sunday Times gazetesi, Rus yazar Boris Pasternak’ın Nobel Edebiyat Ödülü kazanmasında, Amerikan gizli servisi CIA’in rolü olduğunu yazdı.

“SOVYETLER BİRLİĞİ’Nİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEK İÇİN DÜZENLENDİ”

Sunday Times’ın “CIA Jivago’ya Nobel”i nasıl kazandırdı?” başlığıyla yayınladığı habere göre, “Doktor Jivago” adlı romanıyla dünya çapında üne kavuşan Pasternak”ın 1958 yılında Nobel Edebiyat Ödülü”nü kazanması ile sonuçlanan operasyon, “Doktor Jivago”yu yasaklayan Sovyetler Birliği yönetimini küçük düşürmek için düzenlenmiş.

Gazete, haberi “Moskovalı saygın bir araştırmacı” olarak tanımladığı İvan Tolstoy tarafından hazırlanan yeni bir kitaba dayandırırken, haberde Tolstoy’un, “Pasternak”ın Nobel Edebiyatı kazanmasında CIA’nın kilit rol oynadığına en ufak bir kuşkum bile yok" ifadesine de yer veriliyor.

“CIA, DOKTOR JİVAGO’YU AVRUPA VE ABD’DE EŞZAMANLI BASTIRIYOR”

Haberde, Pasternak’ın “Doktor Jivago” adlı romanının Rusça orijinalinden bir çok kopyayı Batı’daki arkadaşlarına yolladığı, ancak bu kopyalardan birini taşıyan uçağın Malta’da inişe zorlandığı ve yolcular beklerken CIA ajanlarının kitabın sayfalarını fotoğrafladığı anlatılıyor.

Habere göre, CIA daha sonra kitabın Rusça baskısını Amerika ve Avrupa’da eşzamanlı olarak bastırıyor ve 1958 yılının ödülünü belirleme sürecine girmiş olan Nobel Edebiyat jürisine dağıtıyor.

“KİTABIN FARKLI BÖLÜMLERİ FARKLI YERLERDE BASILIYOR”

Haberde ayrıca, CIA’in kitabın baskılarının Rusya’da yapıldığı ve olayın kendileriyle hiç bir ilgisi olmadığı izlenimini vermek için büyük çaba harcadığı belirtiliyor.

Habere göre, CIA kitabı Batı’da kullanılmayan bir kağıda, o zamanlar Rusya’da sıkça kullanılan karakterlerle bastırırken, kitabın “yanlış kişilerin” eline düşmemesi için de farklı bölümleri farklı yerlerde bastırmış.

Sunday Times’ın haberinde, Pasternak’ın önce Nobel Ödülü’ne çok sevindiği, ancak daha sonra Sovyet yönetimin baskılarından dolayı ödülü reddettiği ve hem kendisinin hem de yakınlarının Nobel’den ötürü uzun zaman rahatsız edildiği de kaydediliyor.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48