banner39

Nobelli siyasetçi: Hamas'a yönelik boykot kalksın

Marti Ahtisari, barış için batının Hamas'a yönelik boykotunu kaldırmasını istedi.

Arşiv 07.04.2009, 13:13 07.04.2009, 17:34
Nobelli siyasetçi: Hamas'a yönelik  boykot kalksın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Finlandiya eski başbakanlarından Nobel ödüllü siyasetçi Marti Ahtisari, Batı'nın Arap İsrail çatışmasına son vermek istiyorsa bir an evvel Hamas'la görüşmelere başlamaları gerektiğini, hareketin siyasi arenadan uzaklaştırılarak izole edilmesinin vahim ve tehlikeli bir gelişme olduğunu söyledi.

Ahtisari Reuters'la yaptığı mülakatta "Hamas'la konuşmaya başlamamız gerektiğine inanıyorum. Nüfuz sahibi olanları yok edemezsiniz, görüşleri size uygun gelse de gelmese de halklarını temsil edenlerle konuşmak zorundasınız." ifadelerini kullandı.

Bilindiği gibi ABD, seçimleri kazanmasından sonra Hamas'a karşı tutumunu değiştirmemiş, onu terörist bir hareket olarak görmeye devam etmişti. ABD ve Batılı ülkeler, 2006 yılındaki Filistin seçimlerinden beri Hamas'a izolasyon politikaları uygulamayı sürdürmekte.

Fetihle Hamas'ın aralarındaki çatışmaya bir son vermesi gerektiğini belirten Ahtisari, tek bir cephe oluşturmaları gerektiğinin altını çizdi.

Ahtisari'nin Batı'nın Hamas'a karşı politikalarıyla ilgili yaklaşımları oldukça orijinal. Daha önce Batılı bir politikacının ağzından duymaya cesaret edemeyeceğiniz bir takım düşünceleri Ahtisari'nin ağzından duymak mümkün. Batı'nın Hamas'ın silah bırakması ve İsrail'i tanımasının ve daha önce imzalanmış anlaşmalara saygı duymasının, kendisiyle görüşülmesi için bir ön şart olarak konmasının gerçekçi olmadığını dile getiriyor.

Ahtisari şunları söyledi: "Hamas, izole edilmeye çalışılırsa bu oldukça tehlikeli bir şey olur. Cezayir'de 1992 yılında yapılan seçimlerden zaferle çıkan FIS'in kazandığı seçimlerin iptal edilmesinin ardından insanların dağlara çıktığına dikkat etmek gereir."

Finlandiya eski başbakanı, "Halk desteğini arkasın almış bir hareketi yok etmeye çalışarak birilerinin bölgede barışı tesis edebileceğini düşünemiyorum." şeklinde konuştu.

Reuters muhabirinin kendisine Netanyahu'nun barışı sağlamasının mümkün olup olmadığı sorusuna kahkahayla yanıt veren Ahtisari, "Çin'le Kissinger ve Nixon sizce barış yapabilirler miydi?" ifadelerini kullandı. Ahtisari, "Ben Netanyahu'nun Nixon olduğunu söylemiyorum, bu hükümetin hiç ir şey yapamayacağını söylemek aptallıktır." ifadelerini kullandı.

1994 yılında Finlandiya Başbakanı olan Ahtisari, geçtiğimiz sene Kosova, Namibya, ve Endonezya'daki Açe bölgeleri gibi dünyanın izole edilmiş bölgelerinde barışın sağlanmasına bulunduğu katkılardan dolayı Nobel ödülüne layık görülmüştü.

EL-KAİDE'YLE SAVAŞIN ÇÖZÜMÜ

Ahtisari, Nobel barış ödülü töreni sırasında yaptığı konuşmada Barak Obama'nın Arap İsrail çatışmasına eğileceğini umduğunu söylemiş "Barış irade meselesidir, bütün çatışmalar çözüm yoluna kavuşur." şeklinde konuştu.
El-Kaide örgütüyle sürmekte olan savaşın sona ermesi ve buna bir çözüm yolu bulunması konusunda ise eski Finlandiya başbakanı, bunun yolunun el-Kaide'nin etkin olduğu Asya, Afrika'daki üçüncü dünya ülkelerindeki fakirliği ve işsizliği ortadan kaldırmaktan geçtiğini söyledi. Finlandiyalı siyasetçi ayrıca Afganistan, Filistin, Çeçenistan benzeri çatışma alanlarında sağlanacak görece istikrarın da örgütle yaşanan çatışmadan bir çıkış yolu bulmasını kolaylaştıracağını sözlerine ekledi.

Ahtisari, "Bir insan günlüğü iki dolara çalışıyorsa ve günde sadece bu kadar kazanabiliyorsa bu insan özgürlüklerden ne kadar yararlanabilir?" dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?