banner39

Nokia, Skype ile ücretsiz konuşturmaya hazırlanıyor

Lider cep telefonu firması Nokia, yeni modellerinde Skype'yi entegre ederek, ücretsiz konuşma olanağı sağlayacak

Arşiv 19.02.2009, 11:08 19.02.2009, 11:08
Nokia, Skype ile ücretsiz konuşturmaya hazırlanıyor

Mobil cihaz pazarının lideri Nokia, bir çeşit VoIP (Voice Over Internet Protocol) uygulaması olan Skype yazılımını cep telefonlarında yüklü olarak kullanıcılara sunacak. Böylece kablosuz internet ağları kullanılarak ücretsiz konuşma yapılabilecek.

Ancak kablosuz internet bağlantısı olmayan yerlerde görüşmeler 3G üzerinden gerçekleştirilebilecek ve o zaman ücretli olacak. Kullanıcılar isterlerse yine ''düşük bir ücret ödeyerek'' sabit ve mobil hatları da arayabilecek.

Anlaşma doğrultusunda Nokia, ilk olarak yıl ortasında piyasaya sürmeye hazırlandığı N97 modeline Skype yazılımını entegre edecek. Skype yazılımı cep telefonlarının adres defterine de entegre edileceği için kullanıcılar online olarak birbirleriyle ''chat'' de yapabilecek.

Dünya çapında yaklaşık 405 milyon kullanıcısı olan ve 2003 yılında kullanıma açılan Skype'nin, Nokia'nın cep telefonu yazılımı S60'a entegre edilmesi ile iletişim dünyasında birçok mobil uygulama yeniliğini de beraberinde getirmesi bekleniyor. Skype üzerinden bugüne kadar 100 milyar dakikadan fazla görüşme yapıldığı belirtiliyor.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?