Nokia-Yahoo, Google-Apple'a karşı

Finli cep telefonu üreticisi Nokia ile Yahoo ikilisi, Google ve Apple karşısındaki rekabet gücünü artırmayı hedefliyor.

Nokia-Yahoo, Google-Apple'a karşı


Nokia, Amerikalı arama motoru ve e-mail servis sağlayıcısı Yahoo ile yapacağı işbirliğiyle Google ve Apple ile rekabet etmeyi umuyor. Yahoo ve Nokia'nın pazar payı yıllardır Apple ve Google karşısında geriliyordu.

Nokia’nın başkanı Olli-Pekka Kallasvuo, ABD ile işbirliğine giderek rekabet güçlerini artırmayı hedeflediklerini söyledi. Yahoo ise daha fazla reklam geliri elde etmeyi umuyor. Kallasvuo, “Bu, ABD'deki pozisyonumuzu güçlendirmek için bir ilk adım” dedi.

Ortaklığa kim, ne katıyor?

Nokia ve Yahoo arasındaki işbirliği Temmuz ayından itibaren hayata geçirilecek. Nokia, Yahoo için harita ve navigasyon hizmetleri sağlayacak. Yahoo başkanı Carol Bartz, "Navigasyon teknolojisi ile ilgili gelişmelerden bir süredir uzak kaldık” itirafında bulunarak, bu alandaki etkinliği artırma isteklerini dile getirdi.


Yahoo ise Nokia cihazlarına elektronik posta ve arama motoru hizmetleri için entegre edilecek. Her iki grup da mobil uygulamalar pazarının giderek önem kazandığına vurgu yaptı. Apple i-Phone, Google ise Android işletim sistemi yüklü akıllı telefonlarla bu pazarda önemli rol oynuyor. Son gelişmeler karşısında Nokia ve Samsung gibi geleneksel üretici şirketlerin Apple ve Google'ın gerisinde kaldığına dikkat çekiliyor.

Analistler Nokia-Yahoo işbirliği konusunda genellikle iyimser. Piyasa araştırma şirketi Bernstein Resarch’ten Pierre Ferragu, “İki kaybedenin ortaklığından kazanan çıkmaz derler. Bu söz genelde doğru çıkar. Ama Nokia için bu işbirliği, şirketin dünyadaki lider konumunu pekiştirebilecek doğru bir adım” değerlendirmesinde bulunuyor.

Kaynak: DW

 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 09:42
banner53
YORUM EKLE

banner39