banner39

Nokta: Savcı isterse belgeleri verebiliriz

Nokta Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, savcıların istemesi durumunda ellerindeki belgeleri vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Arşiv 05.04.2007, 08:36 06.07.2018, 09:31
Nokta: Savcı isterse belgeleri verebiliriz

Darbe planları ve andıçla ilgili haberleriyle dikkatleri üzerine çeken Nokta Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, savcıların istemesi durumunda ellerindeki belgeleri vermeye hazır olduklarını söyledi.
 
 Başbakan Tayyip Erdoğan, Nokta'da yayımlanan emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu iddia edilen günlükteki darbe planlarıyla ilgili yazılanlar hakkında savcıları göreve çağırmıştı.

Soruşturma başlatmak için savcıların geç kaldığını ifade eden Görmüş, "Savcılar hem günlüğün sahibi olan komutana hem de iddiada bulunan yayın organına, 'Gel bakalım, elinde ne var?' demeli.

Biz de elimizdekileri tabii ki vereceğiz." diye konuştu. Nokta Dergisi'nin, 'andıç' haberinin ardından Örnek Paşa'ya ait olduğu söylenen günlüğü yayımlaması büyük yankı uyandırmıştı.

Türkiye'nin 2004 yılında iki askerî darbe tehlikesi atlattığını ortaya koyan haberle birlikte, savcıların harekete geçip geçmeyeceği tartışması başladı. Başbakan Tayyip Erdoğan da önceki günkü Suriye gezisi sırasında haberin ihbar kabul edilmesi gerektiğini belirterek konuyla ilgili "Yargı görevini yapmıyor." ifadelerini kullandı.

Nokta Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş ise Başbakan Erdoğan'dan çok önce kendisinin savcıları göreve çağırdığını dile getirdi. Konunun gazeteci tartışmasından çıkıp hukukun alanına girdiğini belirten Görmüş, "Van eski Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın başına gelenlerden sonra Başbakan'ın açıklamasına kadar savcıların harekete geçebileceğine inanmıyordum.

Ama şimdi belki olabilir." diye konuştu. Görmüş, soruşturma açılmasındaki gecikmeyi ise şöyle açıkladı: "Soruşturma açılırsa belki başka istihbaratlar, bilgiler ortaya çıkacak. Belki elinde belge olan başkaları ellerindekini açıklayacak."

Soruşturma açılmasının Türkiye için çok önemli bir gelişme olduğunu söyleyen Görmüş, böylece Nokta Dergisi'nin haberinin yalan olup olmadığının da ortaya çıkacağını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?