banner39

Nokta: Soruşturma bize yönelik

Başbakanın 'yargı göreve' talimatıyla başlatıldığı sanılan soruşturmanın aslında dergiye yönelik bir soruşturma olduğu bildirildi.

Arşiv 05.04.2007, 18:22 06.07.2018, 09:31
Nokta: Soruşturma bize yönelik

Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Nokta dergisinin 22. sayısının kapağında yer alan "2004'te iki darbe atlatmışız!" başlıklı haberle ilgili başlatılan soruşturmanın emekli oramiral Özden Örnek'in talebi doğrultusunda başlatılan incelemenin yeni bir aşaması olduğunu söyledi. 
 
Görmüş, "Savcılığın açtığı soruşturma, Başbakan Erdoğan'ın 'Darbe girişimi iddialarının savcılıklar tarafından sorgulanması gerektiği'ne ilişkin açıklamasıyla ilgili değildir. Biz, baştan beri belirttiğimiz gibi, asıl bu yönde bir soruşturmanın gereğine inanıyoruz. Bu yapılmadığı takdirde bazı suç girişimlerinin soruşturmadan azâde olduğu gibi bir kanının kamuoyunda yerleşmesi kaçınılmazdır" diye konuştu.

Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Nokta dergisinin 22. sayısıyla ilgili olarak açtığı soruşturmaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bugünkü gazetelerde de yer aldığı gibi, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Nokta dergisinin 22. sayısının kapağında yer alan "2004'te iki darbe atlatmışız!" başlıklı haberle ilgili bir soruşturma başlatttığını hatırlattı.

Görmüş, dergi avukatının bu sabah savcılıkla yaptığı görüşme sonucunda, soruşturmanın, derginin yayımlandığı 29 Mart günü emekli oramiral Özden Örnek'in talebi doğrultusunda başlatılan incelemenin yeni bir aşaması olduğunu öğrendiklerini ifade ederek, Örnek'in talebini dayandırdığı çok sayıda yasa maddesinden ikisinin, Türk Ceza Kanunu'nun 318 ve 319. maddeleriyle ilgili olduğunu dile getirdi. Bu maddelerin "Halkı askerlikten soğutma" ve "Askerleri itaatsizliğe teşvik" suçlarını düzenlediğine işaret eden Görmüş, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Bütün bunlardan anlaşılabileceği gibi, savcılığın açtığı soruşturma, Başbakan Erdoğan'ın "Darbe girişimi iddialarının savcılıklar tarafından sorgulanması gerektiği"ne ilişkin açıklamasıyla ilgili değildir. Biz, baştan beri belirttiğimiz gibi, asıl bu yönde bir soruşturmanın gereğine inanıyoruz. Bu yapılmadığı takdirde bazı suç girişimlerinin soruşturmadan azâde olduğu gibi bir kanının kamuoyunda yerleşmesi kaçınılmazdır."

Görmüş, açıklamasında, soruşturma kapsamında 9 Nisan pazartesi günü Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade vereceğini de sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?