banner39

Norşin ismini geri alıyor

Güroymak Belediye Meclisi, ilçenin isminin ''Norşin'' olarak değiştirilmesine oy birliğiyle karar verdi.

Arşiv 30.09.2009, 13:40 30.09.2009, 13:57
Norşin ismini geri alıyor

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bitlis'in Güroymak Belediye Meclisi, Güroymak isminin ''Norşin'' olarak değiştirilmesine oy birliğiyle karar verdi.

Güroymak Belediye Başkanı Mehmet Emin Özkan, yaptığı açıklamada, ilçenin eski ismine kavuşması için bir araya gelen belediye encümenlerinin, meclis kararı aldıklarını, alınan kararın ise Bitlis Valiliğine ile Güroymak Kaymakamlığına bildirildiğini söyledi.

Belediye meclisi tarafından Güroymak isminin, ilçenin eski ismi olan ''Norşin'' olarak değiştirilmesi kararını oy birliğiyle aldıklarını ifade eden Özkan, şöyle konuştu:

''Güroymak adının Norşin olarak değiştirilmesini istiyoruz. İlçemizin esas adı Norşin'dir. Türkiye Ekonomi Coğrafi haritasında ise ilçenin adı 'Çukur' olarak geçiyor. Biz bu isimleri benimsemiyoruz. Norşin, özellikle yöremizde, halk arasında daha kolay anımsanıp, söylenebiliyor. Bu isim dile ve kulağa daha sevimli geliyor. İlçenin tarihle bağlantısını gösteren Norşin adının kaldırılmak, yurdumuzda, bölgemizde ve dolayısıyla ilçemizde mevcut binlerce tarihsel kalıntıyı yok etmek anlamına geliyor. Tarihsel bir ilçe adının yok edilmesi, halk arasında tepkilere de yol açıyor.''

İlçenin adının yakın geçmişe kadar ''Norşin'' olduğunu ifade eden Özkan, ilçeyi kimsenin Güroymak olarak bilmediğini de söyledi.

İlçe sakinleri ise belediye meclisi tarafından alınan kararı desteklediklerini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?