banner39

Norveç başbakanı ülkeyi internetten yönetiyor! / FOTO

Patlayan yanardağ hava trafiğini felç etti, New York'ta mahsur kalan Norveç lideri çareyi internette buldu!

Arşiv 16.04.2010, 11:28 16.04.2010, 14:10
Norveç başbakanı ülkeyi internetten yönetiyor! / FOTO

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İzlanda'daki bir yanardağdan yükselen kül bulutları yüzünden, Avrupa'da dün başlayan uçuş kaosu bugün de devam ediyor. Üstelik binlerce uçuşun iptal olmasına, onbinlerce yolcunun havaalanlarında mahsur kalmasına neden olan krizin hafta sonuna da sarkabilkeceği bildiriliyor.

İngiltere Hava Trafiği Kontrol Dairesi İngiltere hava sahasındaki uçuş yasağını bu geceye kadar uzattı. İskoçya'daki Aberdeen, Edinburgh ve Glasgow havaalanları da uçuşlara kapatıldı. Manchester ve Newcastle havaalanlarından da uçuşlar yapılamıyor.

ucusiptalleri.jpg

Norveç, İsveç, Finlandiya ve Danimarka'da da uçak seferleri aksıyor. Oslo havaalanının kaptıldığı; İsveç'in ve Finlandiya'nın kuzeyinde yapılan uçuşların da yapılamadığı bildirildi.

Norveç başbakanı Jens Stoltenberg, hava trafiğinde yaşanan aksamalar nedeniyle New York'ta mahsur kaldı. Jens Stoltenberg'in nükleer zirve için gittiği ABD'den ülkesine dönemediği, hükümet işlerini havaalanındaki VIA salonunda internet üzerinden yürüttüğü kaydedildi.

norvecbasbakani.jpg

İngiltere hava ulaşımının durdurulması kararı, Meteoroloji Dairesinin, yanardağ küllerinin uçak motorlarına zarar verebileceği uyarısında bulunması ardından alınmıştı. Uzmanlar, yanardağdan çıkan ufak kaya parçacıklarının, tüf ve küllerin uçak motorlarını tıkayabileceğini kaydediyorlar.

yanardag-bulut.jpg

British Airways, bugünkü tüm iç hat seferlerini iptal ettiğini duyurdu. Yolculara bilet ücretlerinin geri verileceği ya da başka bir rezervasyon yapma seçeneği sunulacağı açıklandı. Belfast Uluslararası Havaalanı ve George Best Belfast City Havaalanıyla Dublin Havaalanında da uçak seferleri iptal edildi.

dumanbulutu.jpg

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?