banner15

Norveç, Hamas'la görüşmeye hazır

Norveç Hükümeti, İsrail'i tanmadağı için birçok ülkenin dışladığı Hamas'la görüşmeye hazır.

Norveç, Hamas'la görüşmeye hazır

Norveç hükümeti, İsrail'i tanımayı ve şiddetten vazgeçmeyi kabul etmediği için birçok ülke tarafından dışlanan Hamas hükümetinin temsilcileriyle görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

Norveç Kalkınma Yardımı Bakanı Erik Solheim, "Hükümet diyaloga inanıyor, buna aynı fikirde olmadığımız davranışlarda bulunan gruplar da dahil" dedi.

NTB ajansındaki haberde de, Filistin meclisindeki Hamas parlamento grubu başkanı Salih Bardavil ile Nisan 2004'te İsrail saldırısında ölen Hamas lideri Abdülaziz El Rantisi'nin kardeşi Muhammed El Rantisi'nin 15 Mayıs'ta Oslo'ya gelmesinin beklendiği, Filistinli yetkililerin bir davet üzerine Norveç'e gidecekleri belirtildi.

Norveçli Bakan Solheim, "Sivilleri hedef alan şiddetin kabul edilemeyeceğinin altını çizmenin en iyi yolu diyalogdur. Hamas ile diyalogun amacı, elbette ki şiddete başvurması ve İsrail devletini tanımaması konularında Hamas'ın bakış açısını aşamalı olarak değiştirmeyi sağlamaktır" ifadesini kullandı.

Filistinli yetkililerle hangi düzeyde görüşüleceğine henüz karar verilmediğini belirten Solheim, görüşmelere katılacak Norveçlilerin hükümetin ya da parlamentonun üst düzey memurları olabileceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48