banner39

Norveç, İsrail`i boykot için iki dakika duracak

Ülkenin 28 kentinde binlerce insanın katılımıyla mitingler düzenlendi, şimdi de ülke çapında bir eylemle İsrail protesto edilecek

Arşiv 15.01.2009, 11:30 15.01.2009, 14:17
Norveç, İsrail`i boykot için iki dakika duracak


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Perşembe günü, Norveç genelinde bütün trenler, tramvaylar ve metrolar iki dakika boyunca duracak. Gazze'deki İsrail saldırısına karşı gerçekleştirilecek olan bu siyasi grev Lokomotif Makinistleri Sendikası ile Oslo Tramvay Vatmanları Sendikası tarafından organize ediliyor.

Sendika ve kuruluşların büyük bir bölümü de, İsrail'le yapılan bütün devlet anlaşmalarının geri çekilmesi için yeni bir kampanya örgütlüyor.

Şimdiye kadar 6 büyük ulusal sendika tarafından imzalanan bu çağrıda, sendika üyesi tüm dükkanların İsrail mallarını raflardan indirmesi de isteniyor.

Norveç halkının beşte birinin örgütlü olduğu Sendikalar Konfederasyonu da, İsrail'in Gazze'deki bombardıman ve işgalini lanetleyerek eylem çağrısında bulundu.

Öte yandan Gazze'deki İsrail saldırılarını protesto eden Norveç Kilisesi ise İsrail Elçiliği tarafından uyarıldı.

Facebook'ta ise 22.000 kişi İsrail büyükelçisinin sınırdışı edilmesini talep eden gruba katıldı. Facebook grubu tüm bütün gazetelerin ilgisini üzerine çekti ve siyonist bir hacker grubu tarafından bir süre kapatıldı, ancak daha sonra nete geri döndü.

Gazze saldırılarının başladığı ilk günden itibaren sokaklarda olan Norveç halkı, şimdiye dek ülkenin yaklaşık 28 şehrinde on binlerce insanın katıldığı protesto gösterileri düzenledi.

ATEŞ ALTINDAKİ GAZZE YANIYOR TIKLAYIN


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?