Norveçli 1000 taksiciden 'karikatür' protestosu

Norveç'in başkenti Oslo'da yaklaşık bin taksici, Hz. Muhammed'e (sas) hakaret içeren karikatürün yayınlanmasını protesto etti.

Norveçli 1000 taksiciden 'karikatür' protestosu


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Geçtiğimiz gün ülkenin en büyük gazetelerinden Dagbladet'in manşetten yayınladığı çirkin karikatür provokasyonunu protesto etmek için Oslo'daki tüm Müslüman taksiciler, en yoğun iş saati olan cumayı cumartesiye bağlayan gece kontak kapatarak gazete binasının önünde tepkilerini dile getirdi.

Gece 02:00 - 04:00 arasında bin civarındaki taksi şoförü, şehir merkezinde yer alan Dagbladet yönetim binasının önüne arabalarını park ederek, gazetenin manşetten verdiği çirkin karikatür provokasyonunu protesto etti. Amaçlarının olay çıkarmak ve taşkınlık yapmak olmadığını belirten taksi şoförleri, "Peygamberimiz ve Kuran'a yapılan bu çirkin saygısızlığa karşı bu şekilde tepkimizi göstermek istedik. İfade özgürlüğü adı altında kutsalımızla dalga geçilmesini istemiyoruz artık." şeklinde tepkilerini dile getirdi.

Ülkedeki Müslümanların büyük tepkisine neden karikatür sonrası binlerce kişi gazeteyi arayarak bu çirkin olaya tepki göstermişti.

Dagbladet Gazetesi Genel Yayın Editörü Lars Helle ise haber sonrası basına verdiği açıklamada, suçlamaları kabul etmeyerek yaptıkları haberde rahatsız edici bir durumun olmadığını savunmuştu. Helle, ayrıca gazete satmamakla haberi protesto eden bayileri de kınadı. Hz. Muhammed'e (sas) hakaret içeren karikatürler ilk kez 2005'te bir Danimarka gazetesinde yayımlanmıştı. Daha sonra karikatürlerin başka Avrupa ülkelerinde de yayımlanması İslam dünyasını ayağa kaldırmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2010, 11:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35