banner15

Norveç'te İsrail'e tepki

Sosyalist Sol Parti Norveç sularında yapılacak denizaltı kurtarma tatbikatlarına, İsrail askerlerinin dahil edilmesine karşı çıktı.

Norveç'te İsrail'e tepki

Norveç koalisyon hükümetindeki Sosyalist Sol (SV), Norveç sularında bu ay yapılacak NATO donanma tatbikatlarına, İsrail'in dahil edilmesine karşı çıktı.

Sosyalist Sol'un savunma sözcüsü Joern Jacobsen, yaptığı açıklamada, "İsrail askerleri, NATO savaş makinesinin içine dahil edilecek. Bu bir işgalciyi aklamaktır" dedi.

İsrail'i Filistin topraklarını işgal ettiğini belirten Jacobsen, Reuters haber ajansına, "En önemlisi bunu tartışmaktır. NATO'nun geleceği böyle mi olmalı? İsrail askerlerinin Norveç topraklarında veya Norveç ile ilgili yerlerde bulunması fikrinden hoşlanmıyorum" şeklinde konuştu.

Norveç savunma kuvvetlerinden yapılan açıklamaya göre, Rusya ve bazı NATO ülkeleri, 26 Mayıs ila 6 Haziran tarihleri arasında yapılacak "Cesur Hükümdar" (Bold Monarch) adı verilen denizaltı kurtarma tatbikatına katılacak.

SV'nin Norveç dış ve savunma politikasından etkisi az, fakat Afganistan'a NATO kuvvetlerinin bir parçası olarak ek asker gönderilmesine karşı çıkması ile 2007'de merkez sol hükümet dağıldı.

Norveç savunma bakanlığı, SV'nin İsrail karşıtı çıkışı hakkında bir yorumda bulunmadı. Norveç'te SV, NATO'ya karşı kurulmuş bir hareket. Sosyalist Sol, geçmişte İsrail ürünlerine karşı çıkması ile de tanınıyor.

Kaynak: Reuters
Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 13:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35