banner39

Norveç'te PKK operasyonu

Norveç, 35 milyon kronu Kuzey Irak'taki PKK sorumlularına gönderen şebekeye operasyon düzenledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Norveç'te PKK operasyonu

Terör örgütü PKK'ya bir darbe de Norveç'ten geldi. Norveç'in Romerike bölgesi polisi, haraç toplayan ve son üç yılda 35 milyon kronu Türkiye üzerinden Kuzey Irak'taki PKK sorumlularına gönderen şebekeye operasyon düzenledi.
 
Baskınlarda 5'i Kürt, 1'i Norveçli 6 kişi tutuklandı. Tutukluların, 'kara para aklamak, haraç toplamak ve çok sayıda bankayı kullanarak suç işlemek'ten yargılanacakları açıklandı. Kuzey Iraklı olduğu sanılan 30 yaşlarındaki liderin ise 2002 yılında ülkeye mülteci olarak geldiği, ancak polisin gerçek kimliğini tespit edemediği öğrenildi.

Bu arada bölge savcısı, olayın 6 milyon kronluk bir para transferinin fark edilmesiyle ortaya çıktığını belirterek, örgütün Norveç'ten Kuzey Irak'a yaklaşık 70 milyon Euro üzerinde para aktarmış olabileceğini söyledi.

Danimarka basınına göre Danimarka, İsveç, Norveç ve Finlandiya'daki Irak büyükelçilikleri PKK'lı teröristlere sahte Irak pasaportu vererek, Avrupa ülkelerinde rahat seyahat etmelerini sağlıyor. Fransa'da yürütülen PKK operasyonu sonucunda gözaltına alınan 15 kişiden 14'ünün geçen hafta tutuklu yargılanmasına karar verilmişti.
 

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?