banner39

NRW'de Başörtüsü Yasaklanacak

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletindeki okullarda da türban yasaklanacak. 22 Mayıs'ta yapılan seçimlerden sonra işbaşına gelen CDU-FDP koalisyon hükümeti, kamu okullarında öğretmenlerin başörtüsü takmasını yasaklayan bir yasa tasarısı hazırla

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
NRW'de Başörtüsü Yasaklanacak

Almanya'da kamu okullarında başörtüsü takmayı yasaklayan eyaletlere Kuzey Ren Vestfalya (NRW) da katılıyor. 22 Mayıs'ta yapılan seçimlerden sonra işbaşına gelen CDU-FDP koalisyon hükümeti, kamu okullarında öğretmenlerin başörtüsü takmasını yasaklayan bir yasa tasarısı hazırladı. Kiliseler ve Yeşiller türban yasağı planına tepki gösterirken, SPD sessiz kalmayı tercih ediyor. Türbanın yasaklanması konusunda basına açıklama yapan Eyalet Entegrasyon Bakanı Armin Laschet, öğretmenlerin okullarda dini açıdan tarafsız olması gerektiğini, başörtüsünün ise dini bir sembol olduğu için, kız öğrencilerin türban takan öğretmenlerinden etkilenebileceğini ifade etti.

18 başörtülü öğretmen etkilenecek

Yasağın yürürlüğe girmesi ile birlikte, halen görev yapan 18 başörtülü öğretmenin bundan etkileneceği belirtildi. Kuzey Ren Vestfalya tarafından hazırlanan yasa tasarısı, daha önce türbanı yasaklayan Baden-Württemberg eyaletini örnek alıyor. Buna göre, yasak genel olarak bütün dini sembollere için değil, sadece türban için geçerli olacak. Berlin eyaleti tarafından hazırlanan yasada ise bütün dini sembollere yasak getirilmişti. Kuzey Ren Vestfalya'daki yasak planı, çocuk yavularındaki başörtülü görevlileri kapsamıyor. Laschet, bu durumu çocuklarını türbanlı kişilerin görev yaptığı yuvaya göndermek istemeyen ailelerin başka bir yuva bulabulecekleri gerekçesine bağladı. Yasa tasarısı önümüzdeki aydan itibaren eyalet parlamentosunda ele alınmaya başlanacak. Yeşiller Partisi, yasa tasarısının dinler arasında ayrımcılık yaptığı için Anayasa'ya aykırı olduğunu belirterek karşı çıkıyor. Katolik kilisesi de yasa tasarısına tepki gösterdi. Eyalette, türbanın CDU ve FDP'nin oylarıyla yasaklanması bekleniyor.
 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?