banner39

NTV, saygınlığına gölge düşürdü

NTV'nin dün "Arap kadın kocası yüzüne baktı diye boşanma davası açtı" başlığıyla verdiği haber, yalan çıktı.

Arşiv 21.05.2008, 11:15 21.05.2008, 11:55
NTV, saygınlığına gölge düşürdü


Türkiye'nin önemli haber kanallarından NTV'nin, "Arap kadın kocası yüzüne baktı, diye boşanma davası açtı" başlığıyla duyurduğu haber asparagas çıktı.

Türkiye'nin haber portalarından ntvmsnbc, dün asparagas bir haberle çıktı okuyucularının karşısına. Site, İslam düşmanlığıyla bilinen İngiliz gazetesi Daily Mail'in bir yalan haberini, araştırmadan okuyucularına aktardı.

Haberde, Suudi Arabistan'da 30 yıl boyunca birlikte yaşadığı karısının yüzünü hiç göremeyen bir adamın, gece uykudayken eşinin peçesini kaldırıp baktığını, bu durumu fark eden kadının da, gelenekleri ihlal etiği gerekçesiyle kocasından ayrılmak için mahkemeye başvurduğu iddia ediliyordu.

NTV'nin Daily Mail'den onların da Suudi Arabistan'daki El Riyad gazetesinden tercüme ederek yayınladıklarını iddia ettiği haber, daha önce birçok benzer yalan haberlere yer veren gazeteler tarafından da, NTV kaynak gösterilerek kullanıldı.

HABERİN KAYNAĞININ HABERDEN HABERİ YOK

Haberin kaynağı olarak gösterilen Al Riyadh gazetesinin Genel yayın Yönetmeni Abdulmuhsin El Davud, Yeni Şafak Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, söz konusu haberin tamamen uydurma olduğunu ve kendilerinin asla böyle bir haber yayınlamadıklarını kaydetti. Türk basınının İslam düşmanlığıyla bilinen bir İngiliz gazetesine dayanarak böyle bir haber yapmasına şaşırdığını da belirten El Davud, "Bizim gazetemizde böyle bir haber hiçbir zaman yer bulmamıştır. Böyle bir olay yaşanmamıştır" diye konuştu.

NTV'nin haber portalında yer alan yalan haberde, ismi açıklanmayan 50 yaşındaki Suudi kadının, ülkenin güneybatısındaki Hamis Muşayt şehrinde yaşadığı ve o bölgenin adetlerine göre, yüzünü her daim kapalı tutması gerektiğini söylediği belirtiliyordu.

Haber sitesinde kadının kocasıyla yaşadığı sorunla ilgili olarak Al Riyadh gazetesine açıklama yaptığı ve açıklamasında kocası için, "Bunca yıldan sonra bu kadar bu kadar büyük bir hata yapmamalıydı" dediği öne sürülmüştü. Yalan haberde kadın şu sözleri söylediği iddia edildi. "Kocam defalarca özür diledi ve bir daha yüzüme bakmayacağına söz verdi ama, gene de boşanma isteğinden vazgeçmeyeceğim."

Kaynak: Yeni Şafak

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?