Nuh'un gemisi için kesin sonuç

Ağrı Dağı'nda bulunan ve Hz. Nuh'un Gemisi'ne ait olduğu düşünülen kalıntılar, Avrupa basınına anlatılacak.

Nuh'un gemisi için kesin sonuç

Türk ve Hong Konglu araştırmacılar tarafından Ağrı Dağı'nda bulunan ve Nuh'un Gemisi'ne ait olduğu düşünülen kalıntılar, Hollanda'da Avrupa basınına anlatılacak. Kalıntılarla ilgili kesin sonucun ise ekim ayında açıklanması bekleniyor.

Ağrı Dağı'nın yaklaşık 4 bin metre yüksekliğinde Hong Konglu ve Türk bilim adamlarından oluşan ekip tarafından bulunan, Nuh'un Gemisi'ne ait kalıntı görüntüleri ve bilgiler, 11 Mayıs'ta Hollanda'da düzenlenecek toplantıda Avrupa basınıyla paylaşılacak.

AK Parti Ağrı Milletvekili Mehmet Hanifi Alır, Ağrı İl Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut'un gözlemci olarak yer alacağı toplantıda, Doğubayazıt Arama ve Kurtarma Timi (DAKUT) Başkanı Ahmet Ertuğrul sunum yapacak.

MERAK EDİLEN EFSANE

Nuh'un Gemisi'nin tarihin en çok merak edilen efsanelerinden biri olduğunu söyleyen Muhsin Bulut, ''Oradaki kalıntılara şu anda buluntu diyoruz. Elimizdeki buluntulara ilişkin veriler Ekim ayında netleşecek. Ne olursa olsun bu kalıntılar çok önemli çünkü 4 bin 800 yıllık'' dedi. Ağrı Dağı'ndaki buluntuyu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na teslim edeceklerini belirten Bulut, ''Bakanlık nasıl bir çalışma yapar bilmiyoruz ama ekim ayında uzmanlar çıkıp buluntuyu inceleyecek'' şeklinde konuştu. Avrupa basınına tanıtım yapacaklarını, Hollanda'da Nuh'un Gemisi ile ilgili araştırmaları olan kişilerle görüş alışverişinde bulunacaklarını anlatan Bulut, ellerindeki verileri ve görüntüleri de basınla paylaşacaklarını belirtti.

DÜNYA MİRASI LİSTESİNE ALINMALI

Hong Kong'da belgesel film yapımcılığı yapan ve Uluslararası Nuh'un Gemisi Araştırmaları grubunun üyelerinden Yang Ving Çing, buluntuların yüzde 99.9 Nuh'un Gemisi'ne ait olduğunu iddia etmişti. Yang, bölgenin kazılar süresince korunması için yerel Türk yetkililerin hükümetle bağlantıya geçerek UNESCO'nun bölgeyi ''dünya mirası'' listesine almasını isteyeceğini belirtmişti.

Kaynak: Bugün

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 04:38
banner53
YORUM EKLE

banner39